15 TEMMUZ 1974 FAŞİST YUNAN DARBESİ SIRASINDA ÖLENLER ANILDI

kibrista_fasist_yunan_darbesi_nin_45inci_yili_h70374_aa434

15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’taki faşist Yunan darbesi sırasında hayatını kaybedenler, dün düzenlenen çeşitli törenlerle anıldı.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, darbe sırasında demokrasiyi korumak için hayatını kaybedenlerin, Güney Lefkoşa’daki “Ay. Konstantinu ve Eleni” kiliselerinde düzenlenen ve Başpiskopos II. Hrisostomos tarafından yönetilen ayinle anıldığını yazdılar.

Habere göre ayine, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i temsilen Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Büyükelçisi İlias Fotopulos, parti temsilcileri, RMMO, ELDİK, polis yetkilileri ile hayatlarını kaybedenlerin yakınları katıldı.

Ayinde konuşan EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, zamanın; yaralara kabuk bağlamadığını ifade etti.

İhanetin ve trajedinin sonuçlarının, her zamankinden daha tehlikeli olarak yaşamlarına ve düşüncelerine kazıldığını belirten Sizopulos, Kıbrıs’ta hâlâ trajedinin ve belirsizlik koşullarını yaşadığını söyledi.

Sizopulos, 15 ve 20 Temmuz 1974’ün, NATO çevreleri tarafından kuluçkaya yatırılan aynı suç planının iki aşaması olduğunu, bunun (planın); Yunan siyasi ve askerleriyle iş birliğiyle hayata geçirildiğini, gerçek amacın ise Kıbrıs’taki İngiliz varlığının meşruiyet kazanması ile Türkiye’nin yayılımcı hedeflerinin hoşnut edilmesi olduğunu savundu.

Sizopulos konuşmasında ayrıca, devlet egemenliklerini sabote etmek, halkın mücadeleci ruhunun ayağını kaydırmak, “sahte” devletin siyasi ve hukuki açıdan yükseltmek, dengesiz ve adil olmayan bir çözümü empoze etmek isteyenlerin bulunduğundan söz etti.

Kıbrıs sorununun çözüm sürecinden de söz eden Sizopulos, halkın reddettiği  bölücü Annan Planı’nın sona ermesi, gerek Crans Montana’daki beşli konferansın sonuçları, gerekse Türkiye’nin bugünkü sondaj faaliyetlerinin kendilerini uyandırması, yeniden taktik belirlemeleri gerektiğini ifade etti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.