“14 MÜFETTİŞLE ÇALIŞMA HAYATINDA DOĞRU DENETİM VE TESPİT YAPAMAYACAĞIZ, EZİLEN HEP İŞÇİ SINIFI OLACAK”

asgari-ücret-komisyonu-1-ero-(4)

Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin, ekonominin sıkıntılı olduğunu bildiklerini kaydederek, “İşçinin ne günahı var? Özel sektörü yok sayarak hiçbir yere gidemeyiz” diye konuştu.
Ali Yeltekin, Hür-İş olarak sektörel bazda en düşük ücretin belirlenmesinden yana olduklarını anımsatarak, “Aynı noktadayız. Yol haritası böyle çizilmeli. Üç kesimin de kazançlı çıkacağı modeli istiyoruz. 16 aydır da bunu söylüyoruz ” dedi.
Yeltekin, asgari ücret konusundaki çalışmaların Çalışma Bakanlığı’nda yürütüldüğünü ama karar merciinin Maliye Bakanlığı olduğunu ve konunun her zaman Maliyede tıkandığını söyledi.
Ali Yeltekin, “2 bin 740 TL’ye kim kalifiye eleman olmak için mücadele eder? Kimse. İş bulan Rum tarafına, Avrupa’ya gidiyor, göç ediyor.  Özellikle özel sektördeki çalışanlara, bu çalışanların sendikalı olmasına önem gösterilmeli. Sosyal devlet böyle olunur. 14 müfettişle çalışma hayatında doğru denetim ve tespit yapamayacağız, ezilen hep işçi sınıfı olacak” dedi.


Hayat pahalığı konusunda da değinen, 2018’in büyüme hızının yüzde 3 olduğunu da belirten Yeltekin, “Devlet Planlama Örgütü 2019’un altı aylık hayat pahalılığını yüzde 7.57 açıkladı. Maliye Bakanlığı ‘yüzde 2 kesinti’ genelgesi yayınladı. Devletin bir kurumu açıklama yapıyor, diğeri ona inanmıyor. Biz nasıl inanalım?” ifadelerine yer verdi.
Ali Yeltekin, konuşmasında yaklaşık 2 bin 500 kişinin işveren yatırımları yapılmadığı için Sosyal Sigortalar Dairesi’nden emekli olamadığını ve mağduriyet yaşadığını, ülkedeki işverenlerin yüzde 85’inin devlete vergi vermediğini, KKTC’de 70-80 bin kaçak olduğunu da savundu.
KKTC’de 1 Şubat’tan beri asgari ücret aylık brüt 3 bin 150 TL olarak uygulanıyor. Asgari ücret net 2 bin 740 TL 50 kuruş olarak ödeniyor.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.