“BİRLEŞME OLMAZSA TÜRKLEŞME OLUR”

kiprianu-1

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs’ın, birleşmesi halinde Türkleşmeyeceğini ancak birleşmemesi durumunda Türkleşeceğini ileri sürdü.

Rum Meclisi, darbe ile Türk “istila ve işgalini” kınamak amacıyla özel bir özel bir oturum gerçekleştirdi

Kiprianu mecliste yaptığı konuşmada, ne yaptığını ve Kıbrıs sorununu hangi aşamaya götürdüğünü açıklaması için Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e çağrıda bulundu.

Kiprianu, Anastasiadis’in inisiyatif üstlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun partisinin düzenlemiş olduğu darbe ve “işgal” kınama etkinliğindeki konuşmasına da yer verdi.

Habere göre Kiprianu, yaptığı konuşmada, Mont Pelerin-1’deki müzakerelerin kopmasından dolayı sorumlu gösterdiği  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Kiprianu, Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin, Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlamasına hazır olduğu konusunda BM Genel Sekreteri’ni ikna etmek için mektuplar gönderdiğini ancak kamuoyu önündeki açıklamalarının kendisini yalanladığını söyledi.

Anastasiadis’in taktikler konusunda güç sarf ederken Türkiye’nin“provokasyonlarını giderek tırmandırdığını ve yeni oldubittiler yaratmaya çalıştığını” savunan Kiprianu, Anastasiadis’i ayrıca Türkiye’nin masaya iki devlete dayalı çözümü, masaya koyması kolaylığı sağlamakla da suçladı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.