“EKONOMİK TEDBİR BEKLERKEN, ZITTI UYGULAMALAR GÖRÜYORUZ”

asgari-ücret-komisyonu-1-ero-(3)

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Mustafa Aroğlu, ülke ekonomisinin sağlıklı bir noktada olmadığını belirterek, KKTC bütçesinin yüzde 80-85’nin maaş ödemesine gittiğini, maaşların ödenebilmesi için bütçenin 3’te birinin yardım, hibe, borç şeklinde Türkiye Cumhuriyeti’nden geldiğini, çarkların bu şekilde döndüğünü söyledi.
Aroğlu, bankaların faiz oranlarına, dövizdeki dalgalanmaya da işaret ederek, “Bu şartlarda iş yapmak, satış, tahsilat yapmak, hizmet satmak imkansıza yakın. Ekonomik tedbir alınmasını beklerken bunun zıttı uygulamalar görüyoruz. İlle de yılda iki, üç defa asgari ücret tespiti yapılmasının sanırım gerekliliği yok. Bunun ekonomiye sağlıklı bir getirisi olmaz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Turizm, eğitim, inşaat gibi sektörlerde sorun olduğunu, araç satışlarının yüzde 65 düştüğünü, diğer iş kollarında ciddi daralmalar yaşandığını, kiraların ödenmediği, tahsilatların yapılmadığı, çek yasaklarının hat safhada olduğu bir dönemden geçildiğini, emirnamelerle ekonominin durdurulmaya çalışıldığını savunan Mustafa Araoğlu, bunlar yokmuş gibi davranılmasının, ‘sadece ücretleri artıralım’  noktasında olunmasının doğru olmadığını belirtti.
Aroğlu, güveni sarsan, çarkların dönmesini engelleyen uygulamaların durdurulmasını, pahalılığa neden olacak adımlardan kaçınılmasını istedi. Aroğlu, “Ücretlerin artması milli gelirle paralel olmalı. Ülkemizdeki milli gelirin arttığı kanaatinde değiliz.  Bu konuda tedbirli olmalıyız. Elimizi taşın altına koymaya, işbirliği yapmaya hazırız” dedi.
Mustafa Aroğlu, iş hayatında karşılaştıkları zorluklara da değindi, bunları yazılı da, sözlü de defalarca dile getirdiklerini belirtti, “Maalesef adımlar çok ama çok yavaş atılıyor” dedi.

BİMANŞET