“RUM LİDERLİĞİNİN 50 YILDIR ÇÖZÜM DEĞİL, MÜZAKERE ETME ARZUSU VAR”

SİBER

Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Sibel Siber, dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimim Lideri Nkos Anastasiadis arasındaki görüşmeden çıkan sonucu değerlendirdi.

Kişisel sosyal medya hesabından 2 Ekim 2018’de yaptığı açıklamayı aynen paylaşan Siber, Kıbrıs Türkünü yok sayan Rum zihniyetinin değişmediğine vurgu yaptı.

Siber’in açıklaması şöyle:

“Son gelişmeler bir kez daha gösterdi ki Rum liderliği 50 yıldır sürdürdüğü sonuçsuz müzakerelere devam etmekten yana olan tavrını sürdürüyor. Yani aslında çözüm arzusu değil, müzakere etme arzusu var. Uluslararası toplumu da yanlarına alarak yıllardır korudukları bu pozisyonlarını sürdürmek istiyorlar. 1968-74 dönemi müzakere tutanaklarını okuduğunuzda ve şimdiki müzakere tutanakları ile karşılaştırdığınızda değişmeyen bu gerçeği hemen görürsünüz. Kıbrıslı Türkleri ortaklık devletinden attıklarından bu yana, Rum tarafı yarım asırdır dünyanın tanıdığı bir üniter devletin sahibidir. Ve… tamamen kendi iradesinin egemen olduğu üniter devlet modelinden hiçbir şekilde ödün vermek istememektedir.”

BİMANŞET