RUM BASINI: MARAŞ VE DOĞAL GAZ İLE İLGİLİ TALEPLER DİKEN !

RUM BASINI

Rum gazeteleri bugün yer verdikleri bazı haberlerde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği gayri resmi görüşmeyle ilgili yorumlarda bulundular.

Fileleftheros gazetesi “Hareketli Kumda Adımlar- Anastasiadis ile Akıncı İleriye Doğru Bir Harekette Bulunmaya Çalıştılar Ama Türkiye Sondajlara Devam Ediyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Kıbrıs sorunundaki yeni çabanın Türkiye’nin istek ve arzularının “esiri” olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis’in, farklı sebeplerle, Kıbrıs sorunundaki uzun süreli çıkmazı çözecek olan bir harekette bulunmaya çalıştıklarını yazan gazete, “Türkiye’nin Kıbrıs sorununda oldubittiler empoze edilmesine ilişkin planlamalarının uygulanmasında ısrar ettiği andan itibaren, sonraki adımların boşlukta kalabileceğinin açık olduğunu” ileri sürdü.

Liderlerin geçtiğimiz Cuma tüm konularla ilgili bir görüşme yaptığını ve liderlerin detaya girmeden örneğin çözümün temeli gibi bir dizi meseleyi açıklığa kavuşturduğunu belirten gazete, liderlerin iki kesimli iki toplumlu federasyon üzerinde hemfikir olduklarını, fakat içeriği aynı şekilde yorumladıklarının görülmediğini savundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in doğal gaz konusunda Cumhurbaşkanı Akıncı’yı bilgilendirmeye aynı zamanda Kıbrıs sorunundaki anlaşmanın “kapının önünde olması durumunda” Kıbrıslı Türklere başka emniyet supapları da vermeye hazır olduğunu ileri süren gazete, bir sonraki aşamanın ise BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs’a gelmesi olduğunu belirtti.

Lute’un, referans şartlarında anlaşmaya varılması amacıyla Ağustos sonunda adaya gelmesinin beklendiğini kaydeden gazete, Lute’la anlaşmaya varılmaması durumunda, muhtemelen konuyu BM Genel Sekreteri’nin üstleneceğini ve Eylül ayında New York’ta yapılması beklenen üçlü görüşmeyi kesinleştirmeye çalışacağına işaret etti.

Diplomatik aşamada gerçekleştirilen hareketlerin, Türk planlarından etkileneceklerinin açık olduğunu da ileri süren gazete, Türkiye’nin bir sonraki adımının, “Oruç Reis” isimli ikinci araştırma gemisini bölgeye göndermek olduğunu öne sürdü.

Geminin nereye gönderileceği konusunda Türkiye’de iki yaklaşım bulunduğuna dikkat çeken gazete, geminin Meis adayı veya Kıbrıs’ın güneyine gönderilebileceğini iddialarına ekledi.

Gazete iç sayfadan ise haberine “İleriye Adımlar ve Boşluğa Adım” başlığıyla yer verdi.

Gazete “Ankara’nın İlgisi Jeostratejik” başlığıyla yayımladığı başka bir haberinde ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hareketlerinin doğal gazla daha az ilgisi olduğunu öne sürdü.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hareketlerinin “yaldızlı enerji pastasından kendisinin de bir parça istediği izlenimi verdiğini” öne süren gazete, ancak Türkiye’nin öncelikle bölgenin jeostratejik değeriyle ilgilendiğini ve bu kısma büyük önem verdiğini ileri sürdü.

Haberde, bölgeyi Türk kontrolüne geçirmeyi amaçlayan yedi faaliyete de yer verildi.

“KIBRIS SORUNU BM TARAFINDAN BELİRLENMİŞ İKİ TAKVİMLE YENİDEN ISINMA SAFHASINDA”

Haftalık Kathimerini gazetesi ise “Guterres Tarafından Tasarlanan Rotada- Kıbrıs Sorunu 15 Kasım’da Referans Şartlarında Duraklayacak ve 10 Ocak’ta İki Kesimli İki Toplumlu Federasyonda Sona Erecek” başlığıyla ilk sayfadan yer verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenmiş iki takvimle birlikte, yeniden ısınma safhasına girdiğini yazdı.

İlk durağın 15 Kasım 2019 olduğunu ve liderlerin bu tarihte, bir sonraki adımların atılmasına izin verecek olan referans şartlarında bir sonuca varmalarının gerektiğini savunan gazete, ikinci belirleyici tarihin ise, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunuyla ilgili raporunun yayımlanacağı 2020 yılının Ocak ayının ilk 10 günü içerisinde olduğuna dikkati çekti.

Guterres’in raporda, Crans Montana konferansını devam ettirecek olguları tarif edeceğini yazan gazete, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in o zamana kadar, Ağustos sonunda veya Eylül başında adaya gelecek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı özel danışmanı Jane Holl Lute’un “bakışlarının altında”, gayriresmî bir beşli toplantı perspektifiyle, var olan ve kendilerini BM Genel Sekreteri’yle görüşmeye sevk edecek engelleri aşmaları gerektiğine işaret etti.

Diyaloğun yeniden başlaması çabalarında “Türk meydan okumaları, doğal gazla ilgili talepler ve Maraş konusundaki problemlerin” bulunduğunu iddia eden gazete, olumlu oy konusunun da zorda olduğunu ve Anastasiadis’in anlaşmazlığın çözülmesiyle ilgili somut bir çerçeve önerdiğini öne sürdü.

Gazete iç sayfadan ise habere “Ufukta Gayri Resmi Beşli Toplantı- Görüşmenin Ardından İyimserlik Havası- Maraş ve Doğal Gazla İlgili Talepler Diken” başlıklarıyla yer verdi.

15 Kasım 2019 tarihinin, BM Güvenlik Konseyi’nin son raporunda Kıbrıs’taki iki lidere verdiği takvimi teşkil ettiğini yazan gazete, liderlerin BM Güvenlik Konseyi’ne, ne yaptıkları konusunda yazılı raporlar vermeleri gerekeceğini belirtti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.