İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ, EVKAF’A BAKIŞI DEĞİŞTİRDİ

VAKIFLAR İDARESİ

Kıbrıs Vakıflar İdaresi topluma hizmetlerini artırdıkça, gördüğü ilgi de bu doğrultuda çoğalmaya başladı. Vakıf kavramını eski günlerine döndürüp insan odaklı bir hizmet anlayışı benimseyen Evkaf’a, Maraş gibi konularda da halkın desteği açıkça görülüyor.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi kuruluş amacı olarak insanlığa hizmeti benimsemiş bir kurum. Bu nedenle gelirlerinin önemli bir bölümünü sosyal yardımlara ve toplumsal projelere harcıyor. Restorasyon projeleri, sosyal yardım projeleri ve İyilik Gönüllüleri’nin sürekli aktif olması Evkaf’a bakışı değiştirdi. Son dönemlerde Evkaf’ın yardımları ve sosyal projelerinde gözle görülür bir ivme olması, Kıbrıs Türk halkı tarafından da beğeniyle karşılanıyor.

Bir süredir Evkaf, Kapalı Maraş’ta bulunan vakıf arazileri üzerinde haklı bir mücadele içerisine girdi. Evkaf’ın tarihi iyilik köprüsü misyonunu yeniden keşfetmesi, Vakıf mallarına ait hakları savunma konusunda aktif bir rol izlemesine verilen desteği de artırdı.

Evkaf’ın bu gibi haklı davalarında kazanım elde etmesinin ülkeye sosyal dayanışma projeleri olarak geri döneceğini fark eden değişik kesimlerden birçok kişi, Evkaf’ın sosyal medya sayfasına destek ve beğeni mesajları yağdırıyor. Bu mesajlarda yapılan hizmetlerin artacağını kabullenen halkımızın Maraş’ın kişilere veya Kilise’ye ait değil, Vakıflara yani tüm insanlığa ait olduğunu benimsediği açıkça görülüyor.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter’in Kapalı Maraş konusunda yaptığı açıklamaları ve mücadelesi sosyal medyadan takdir topladı.

Benter, vakıf malının mülkiyetini özel şahısların üzerine geçirmenin bir nevi “insanlık suçu” olduğunu belirtmişti.

İbrahim Benter, orjinalde Kapalı Maraş’ın tamamen vakıf malı olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu, çünkü ellerinde Kapalı Maraş’ın Abdullah Paşa, Lala Mustafa Paşa ve Bilal Ağa vakıflarına ait olduğunu gösteren İngiliz tapularının olduğunu kaydetmişti. Vakıf kanunları ve uluslararası hukuk kanunları, bir vakıf malının özel şahısların mülkiyetine geçmesini kabul etmez. Bir vakıf malının sadece kullanım hakkı özel kişilere verilebilir” demişti.

(HABERCİ)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.