“İŞİN İÇİNDE BAŞKA İŞ VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

67956709_2246185312174610_3656541710487388160_n

BRT ekranlarında yayınlanan “#Burasıönemli” isimli programda gazeteci Levent Kutay’ın konuğu olan Başbakan Ersin Tatar, ‘tiyatroda sansür’ söylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“OLAYI BU KADAR AJİTE ETMEK NE KARAR DOĞRUDUR EMİN DEĞİLİM”

Kıbrıslı Türk Yönetmen ve Yazar Yaşar Ersoy’un sahneye koymaya hazırlandığı “Yangın Yerinde Kabare’’ adlı oyunun, Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı bürokratlardan oluşan K.T.Devlet Tiyatrosu Edebi Kurulu tarafınca ‘sakıncalı’ bulunup sansüre uğraması konusuna değinen Başbakan Tatar, şöyle konuştu:

“Ben de merak ettim bu kadar olaydan sonra ve bilgi istedim. Bilgi bana henüz ulaşmadı. Olayı bu kadar ajite etmek ne karar doğrudur bundan emin değilim. KKTC çok sesliliğiyle, demokrasisiyle, ifade özgürlüğüyle… Zenginliğe ulaşmış bir ülkedir. Her türlü görüşün ifade edildiği özgür bir ortamdır.”

“İŞİN İÇİNDE BAŞKA İŞ VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

“Bir tiyatro oyununu bu adar abartarak meseleyi başka yere çekmek… İşin içinde başka bir iş var diye düşünüyorum. CTP’den Hasan Altıok sabah bu konuyla ilgili bir açıklama yapmış. İnönü meydanında bu oyunu sahneleyelim demiş. Amaç ne? Ortalığı biraz daha germek mi? KKTC’de ifade özgürlüğü yoktur diye bir durum mu var? KKTC’de böyle bir sıkıntı yok. Bunu aklıselim insanlar oturur çözer.”

“PATRON DEVLET İSE, İÇERİĞE BAKAR”

Bir önceki hükümet döneminde Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Cemal Özyiğit tarafından Yaşar Ersoy da dahil olmak üzere 11 oyuncunun Devlet Tiyatroları için sözleşmeli olarak istihdam edildiğini söyleyen Tatar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu devlet adına oynatılacak bir oyundur. Devlet adına oynatılacak bir oyunla ilgili devlet de içeriğe bakar. Patron devlet ise devlet buna bakar. İfade özgürlüğü diyerek her istediğinizi çıkıp yapamazsınız. Bu olayı bu şekilde abartmayalım. Bu haksızlık olur.”

(K.POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.