13. ULUSLARARASI HALK DANSLARI FESTİVALİ 28 AĞUSTOS’TA

ltb-festival-(1)

13. Lefkoşa Halk Dansları Festivali ile ilgili Arabahmet Kültür Evi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı Arabahmet Kültür Evi’ndeki basın toplantısında yaptığı konuşmada, Venedik, Lüzinyan ve Osmanlı mimarisini içeren 500 yıllık tarihi olan binanın Lefkoşa’nın ruhu ve tarihini yansıttığını, bu çeşitliliği göstermek için basın toplantısını bu mekanda düzenlediklerini ifade etti.

Halk Dansları Festivali’nin ara ara sekteye uğrasa da her dönemde daha da zenginleşerek Lefkoşa’ya önemli bir açılım sağladığını belirten Harmancı, gerçek anlamda uluslararası nitelikte ve Lefkoşa’ya özdeşleşmiş bir organizasyon düzenlemenin memnuniyeti içerisinde olduklarını belirtti.

Festivalin geçmiş dönemlerde olduğu gibi Çağlayan Parkı’nda yer alacağını ancak Çağlayan’la sınırlı kalmayacağını belirten Harmancı, festivalin bir gece Ortaköy’deki Sancaktar Kalebey Parkı’nı renklendireceğini, ayrıca konuk grupların Haspolat’ta LTB tarafından düzenlenecek Haspolat Kültür Sanat Festivali’nde yer alacağını belirtti.

“2 Kapı – 2 İnsan” temasına da değinen Harmancı, yakın zamanda kaybedilen toplumsal kültürel hayata etki eden Lefkoşa için çok önemli 2 insan; Türkan ve Kamran Aziz kardeşleri de bu festivalle topluma hatırlatmak istediklerini aktardı.

İki kapı konusunun özellikle altını çizen Harmancı, ülke insanlarının uzun zamandır özlemini çektiği ve sıkışan Lefkoşa’yı rahatlatacağına inandıkları Baf ve Mağusa kapılarının açılması gerektiği konusunu festival ile yeniden gündeme getirmek istediklerini vurguladı.

Baf Kapısı’nın Arabahmet bölgesine devinim katacağını, Mağusa Kapısı’nın ise festivalin düzenleneceği Çağlayan bölgesini canlandıracağını belirten Başkan Harmancı, mevkidaşı Constantinos Yorgacis ile 3 yıl önce başlattıkları girişimleri özetledi.

Başkan Harmancı sözlerinin sonunda, “7 derneğin bir araya gelerek festivali organize etmesini ve kapılar konusunda gösterdikleri kararlılığı selamlıyorum” dedi.

Basın toplantısında Organizasyon Komitesi adına Gençlik Merkezi Birliği Başkanı Mustafa Özgün ile Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Eren festivalle ilgili düşüncelerini aktardılar.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.