CİNSEL TACİZ MAHKUMU KARDİNALİN, İTİRAZI REDDEDİLDİ

kardinal-george-pellin-temyiz-basvurusu-reddedildi,qbm76NMksU2hAZuRUvNc2w

Melbourne’da görev yaptığı dönemde kilise korosundaki iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan mahkum olduğu 6 yıllık hapis cezası için temyize giden eski Vatikan Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell’in başvurusu kabul edilmedi.

Melbourne’daki Victoria Temyiz Mahkemesinde, Yüksek Mahkeme Baş Yargıcı Anne Ferguson, Temyiz Mahkemesi Başkanı Yargıç Chris Maxwell ve Yargıç Mark Weinberg tarafından görülen davada, Pell’in yaptığı başvuru 2’ye karşı 1 kabul oyuyla reddedildi.

Victoria Temyiz Mahkemesinin resmi sayfasından canlı yayınlanan duruşmada Yargıç Anne Ferguson ve Yargıç Chris Maxwell Pell’in itirazını reddederken Mark Weinberg başvuruyu kabul etti.

Temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından mahkeme dışında ve içeride duruşmayı izleyen mağdur yakınları kararı sevinçle karşıladı.

MAĞDURLAR VE YAKINLARI SEVİNÇLE KARŞILADI 

Mahkemenin Pell’in cezasını onaylamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten cinsel taciz mağdurlarından Rob House, AA muhabirine yaptığı açıklamada tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi.

House, “Herkes için büyük bir gün, heyecan verici ve dünya için tarihi bir gün, çocuklar güvende olduğu için, Katolik dünyasında çocuklara tecavüz olmayacak bu muhteşem bir şey.” ifadelerini kullandı.

CİNSEL TACİZDEN 6 YILA MAHKUM OLMUŞTU 

Avustralya’nın Melbourne kentinde 1996-2001 yılları arasında başpiskopos olarak görev yaptığı dönemde 13 yaşındaki iki erkek çocuğa cinsel tacizden jürinin suçlu bulduğu 78 yaşındaki Kardinal George Pell, 13 Mart 2019’da yargılandığı Melbourne Bölge Mahkemesinde 6 yıl hapse mahkum olmuştu.

Mahkemenin temyiz başvurusunu reddetmesiyle 6 yıllık cezasını çekmek üzere hapishaneye dönen George Pell’in Anayasa Mahkemesine gitme hakkı bulunuyor.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.