“TİYATROCULAR, ‘METNİ ÖNCEDEN OKUSAYDIK, BÖYLE BİR OYUNU OYNAMAZDIK’ DEDİLER”

NAZIM ÇAVUŞOĞLU

Yaşar Ersoy’un tiyatro oyunu hakkında konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, sansür yapılıyor diye, UBP-HP Hükümeti’ne ‘sansürcü hükümet’ algısı yaratmak adına saldırı yapıldığını, bazı makamların bile buna bağlı olduğunu vurgulayarak, “Asıl tiyatro makamların birbirine karşı uyguladığı tiyatrodur” ifadelerini kullandı.

“SANSÜR, BİR YAYININ YAPILMASINI ENGELLEMEK, YASAKLAMAK VEYA İZNE TABİ TUTMAKTIR”

Kanal T’de Günaydın Kıbrıs programına konuk olan Çavuşoğlu, Yaşar Ersoy’un uygun bir oyun ile başvurması halinde değerlendirmeye alacaklarını açıkladı ve sansürün, bizim coğrafyamızda 12 Eylül öncesi çok yaygınlaşmış ya da insanların beynine dikte edilmiş bir terminoloji olduğunu savunarak, “Sansür, bir yayının yapılmasını engellemek, yasaklamak veya izne tabi tutmaktır. Biz izne tabi tutmuyoruz” dedi.

“ÖNCEKİ HÜKÜMET DÖNEMİNDE ‘SÖZLÜ’ OLARAK ANLAŞILMIŞ, BİZ DE DEVAM EDİLMESİNİ SÖYLEDİK”

Yaşar Ersoy’un bir önceki hükümet döneminde sözlü bir anlaşma ile hazırlık yapmaya giriştiğini, ortada hiçbir yasal bağlayıcı olmamasına rağmen herkesi kucaklamak adına kendilerinin de devam edilmesini söylediklerini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “İlgili yazarımız çağrıldı, konuşuldu, Yaşar bey ile daire görüştü. Yaşar bey benimle de görüşebilirdi.

“ASIL TİYATRO, MAKAMLARIN BİRBİRİNE KARŞI OYNADIĞIDIR”

Sansür yapılıyor diye, UBP-HP Hükümeti’ne ‘sansürcü hükümet’ algısı yaratmak adına saldırı yapıldı. Bazı arkadaşlar, bazı makamlar bile buna bağlı oldu.

Asıl tiyatro, sahnesi olmayan devletin tiyatrosunda oynayacağımız değil, asıl tiyatro bu geniş topraklarda makamların birbirine karşı uyguladığı tiyatrodur.

“TİYATROCULAR, ‘METNİ ÖNCEDEN OKUSAYDIK, BÖYLE BİR OYUNU OYNAMAZDIK’ DEDİLER”

Ben de bir tiyatro izleyicisiyim. Sanatçıların tiyatro bilgisi ve derinliğine sahip biri değilim, ama ben de bir okumak istedim.

Diğer tiyatrocular da bu konuyu görüşmek istedim. Bana, “Keşke bu metni biz önceden okumuş olsaydık, biz böyle bir oyunu oynamazdık” dediler”

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.