“BENİMLE GÖRÜŞEBİLECEKKEN BAKANLIK ÖNÜNDE AÇIKLAMA ÇÖZÜME KATKI DEĞİL”

ktos-ve-ktoeos-egt-bakanligi-onu-basin-aciklamasi-3-so

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası  ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde ortak basın açıklaması yaptı.

Konuşmalar sırasında Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu sendikacıların yanına geldi, eleştirileri reddetti; sendikacıların kendisiyle görüşebilecekken Bakanlık önünde açıklama yapmasının sorunların çözümüne katkı sağlamadığını söyledi.

Ortak basın açıklamasının okunması öncesi konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yıllardır bu bakanlığın önüne gelerek aynı sorunları ve çözüm önerilerini tekrarladıklarını ancak adım atma yönünde her nedense olumsuzlukla karşılaştıklarını söyledi.

Okulların açılmasına çok kısa bir süre kaldığını, Eylül ayının 2’sinde orta eğitim okullarındaki, 8’inde de ilkokullardaki öğretmenlerin görev başı yapacağını, eğitim yılının ise 16 Eylül’de başlayacağını hatırlatan Elcil, bu hazırlık dönemini en iyi şekilde geçirmek için sendikaların gerek öğretmen nakilleri gerekse ihtiyaçların belirlenmesi noktasında tüm çalışmaları tamamlayarak bakanlığa gönderdiklerini anlattı.

Elcil’in konuşmasının ardından KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, ortak basın açıklamasını okudu.

“Okulların açılmasına çok kısa bir süre kalmış olmasına rağmen UBP-HP hükümetinin ve Eğitim Bakanlığı’nın eğitimle ilgili hiçbir gailesinin olmadığına, tek dertlerinin talimatları yerine getirmek olduğuna açık ve net bir şekilde tanık olmaktayız” sözleriyle başlayan açıklamada, okullardaki altyapı sorunlarının devam ettiği ifade edildi.

“Tek bir okul yapımı için herhangi bir girişim yapılmamıştır. Bazı okullara ek derslik için belediyeler ihaleye çıkmıştır ancak okullar açıldığında inşaatlar devam eder durumda olacaktır” denilen açıklamada okul idareleri ve okul aile birliklerinin altyapı sorunlarına kendi imkânlarıyla çözüm üretmeye çalıştığı dile getirildi.

Açıklamanın bitiminde söz alan Çavuşoğlu öğretmen neredeyse, öğretmen temsilcisi neredeyse kendilerinin de orada olduğunu kaydetti.

Sendikaların gazeteler aracılığıyla yaptığı açıklamaları da dikkatle izlediğini ifade eden Çavuşoğlu bugün okunan metni kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu sendikacıların gerek cep telefonu gerek kurumsal telefondan kendisine ulaşabilecekken; randevulu ya da randevusuz şekilde kendisiyle yüz yüze görüşebilecekken böyle Bakanlık önüne gelip kameralar önünde bu açıklamayı yapmasının eğitimdeki sorunların çözümüne katkı sağlamadığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, açıklamada tiyatro konusunda yapılan yorumlara istinaden, “beyinlerinde zincir olanların da herkesi kucaklayanların da zaman içinde ortaya çıkacağını” dile getirdi.

Eğitimin sorunlarını çözmek için hep birlikte çalışmak gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, sendikaların kendini bunun dışında görmemesi gerektiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu’nun konuşması üzerine Selma Eylem ve Şener Elcil yeniden söz aldı.

BİMANŞET