“ŞİRKETLER ÜZERİNDEN RUM TARAFIYLA İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ”

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, katıldığı TV programında Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları için “Rum tarafıyla işbirliği yapılabilir” mesajı verdi. Öte yandan Maraş konusunu da değerlendiren Özersay, “Beklemek yerine ezber bozduk” dedi.

Özersay, Doğu Akdeniz’de devam eden sondaj çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine, şirketler üzerinden doğalgaz konusunda çözümden önce işbirliği yapılabileceğine dikkat çekti.

Özersay ihtimalleri değerlendirdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şirketler üzerinden doğalgaz konusunda çözümden önce işbirliği yapabiliriz. Biz bunu 8 ay önce söyledik. Kıbrıs Rum tarafı deniz yetki alanları içerisinde belli bazı faaliyetler yürütmesi, bu faaliyetler kapsamında çıkarılacak olan kaynağın dünya piyasasına aktarılması için Rum tarafı bazı şirketlere yetki verdi.

Biz de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na yani bir şirkete bu kaynakları aramak, çıkarmak ve bir noktada dünya piyasasına aktarılması bağlamında yetki verdik. Bunu bir aşamada tekrar oturup konuşacağız.”

“ŞİRKETLER ÜZERİNDEN RUM TARAFIYLA İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ”

“Madem ki şirketleri yetkilendirebiliyoruz, madem Kıbrıs Rum tarafı ‘Ben sizinle doğalgazı görüşemem, ben sizi tanımıyorum, öyle yaparsak sizin statünüz yükselir, KKTC’yi tanımıyorum, Türkiye de bizi tanımıyor’ diyor. Ancak tanıma tanımama meselesi işbirliği yapmaya engel değil. Bunu bilelim. Eğer Kıbrıs Rum tarafı bundan çekiniyorsa, bunu bir bahane olarak ortaya koyuyorsa, bunun çözümü bellidir. O zaman ki şirketleri yetkilendirdi Kıbrıs Rum tarafı, bu maksatlar bizde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nı yetkilendirdik. Belki kendi kuracağımız bir doğalgaz şirketini de bu alanlarda çalışma yürütecek bir şirketi de yetkilendiririz biz de. Kıbrıs Rum tarafının da yapacağı yetkilendirme ile şirketler bir araya gelir, şirketler üzerinden bu işbirliğinin nasıl olacağı konuşulur. Niyet varsa çözüm vardır.”

“MARAŞ KONUSUNDA EZBER BOZDUK”

“Maraş’ta son durum nedir?” sorusu üzerine de konuşan Özersay, “Bu kadar yıl bir ezber devam etti, biz bu ezberi kırdık” dedi.

Özersay şu şekilde devam etti:

“Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm olacak, Maraş öyle açılacak, gibi bir mantık vardı. Maraş, kapsamlı çözüme havale edildiği için hayalet şehre dönüştü. Bir şeyi kapsamlı çözüme bağladığınızda içi çürüyor. Bir gerçek var, bu ezber bu dönemde atılan adımla bozuldu. Biz bir ezberi bozduk. Tek taraflı bir adımla ancak uluslararası hukuka KKTC’yi yakınlaştıracak bir adım olacak.

Kıbrıs Rum tarafının dengesini bozan iki şey yaptık biri Maraş, diğeri ise doğalgaz konusunda kazı aşamasına gelmemizdir.

Biz Rumların keyfini kaçıracak şeyler yapmalıyız. Biz statükoya çomak sokacaksak dengeleri değiştirmeliyiz.

BM’nin statüsünü konuşmak gerek. Doğalgaz konusunda kazı aşamasındayız ama yine de ‘gelin işbirliği yapalım’ diyoruz.

Biz Maraş’ta oranın mal sahiplerine halel gelmeyecek şekilde bir çözüm üretmeye çalışıyoruz.

Maraş’ta malı olan Kıbrıslı Rumlar da paydaşımızdır. Kimse bize Güvenlik Konseyi kararı vardır deyip elimiz bağlamaya çalışmasın.

Maraş konusunda masa başı çalışmalar devam ediyor. Bu konu gecikmeyecek. Basının da çok yakında Maraş’a bir gezi düzenlemesini sağlayacağız.”

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.