“BU HAYVANLARIN ÜLKEYE GİRİŞİ YASADIŞI”

69160845_10217986555629034_5561395088203972608_n

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Başat, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, pet shoplarda satıldığını iddia ettiği iguana türü hayvanların KKTC’ye girişinin yasadışı olduğunu ifade etti.

“Petshoplardan bir hevesle satın aldığınız iguanaların büyüdüğünde 2 metrelik dev bir ejderhaya dönüşeceğinin farkında mısınız? Bu hayvanların ülkeye girişinin yasadışı olduğunu biliyor musunuz?

Yaklaşık 20 yıl ömrü olan ve dünyada bazı ülkelerde ‘pet’ olarak beslenen bu hayvanlar ne yazıkki stress, uygun olmayan beslenme, yanlış ışık ve sıcaklıktan dolayı sadece 3te birlik bir oranı erişkin yaşa ulaşabilmektedir.

Bu oranlar KKTC için çok daha kötüdür. KKTC’de ithalatı yasak olan bu hayvanların bugüne kadar yüzlercesinin ülkemize kaçak olarak girdiği tahmin edilmektedir.

 

Tropikal iklimde yaşamaya alışmış bu hayvanların çok büyük bir çoğunluğu uygun olmayan koşullardan dolayı ilk yaşını bile görememektedir.

 

Ne istediğini iyi araştır, ne verebileceğini iyi analiz et, kendi bencil isteklerin için masum hayvanları canından etme…”

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.