İNGİLTERE’DE HALK SOKAKTA

_108531893_gettyimages-1164512270

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’un parlamentoyu askıya alma kararı, özellikle anlaşma olmadan AB’dan ayrılma kararına karşı olan milletvekilleri ve halkın sert tepkisine neden oldu.

Parlamentonun askıya alınmasını Londra’daki parlamento binasının önüne gelen Avrupa Birliği (AB) yanlısı binlerce kişi protesto etti. Ülke genelinde dün sokaklara dökülmeye başlayan protestocular gecenin ilerleyen saatlerinde büyük kalabalıklara dönüştü.

Ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde, “anlaşmasız Brexit” karşıtlarının hareket alanını daraltacak olan bu adımın ardından Çarşamba akşamı parlamento binası ve başbakanlık ofisinin bulunduğu Downing Street’te yüzlerce kişi toplanarak gösteri yaptı. Johnson’ın bu tartışmalı adımına karşı internette açılan imza kampanyasına katılanların sayısı Perşembe sabahı itibarıyla 1 milyon 135 bini aştı. Kampanya, Brexit ertelenmediği veya Avrupa Birliği’ni terk kararından vazgeçilmediği sürece parlamentonun askıya alınmamasını talep ediyor.

Hükümet ise, muhalefetin “Brexit öncesinde AB’dan bir anlaşma olmadan ayrılmayı engelleme girişimleri önlemeye dönük bir adım” olarak değerlendirdiği bu karara sahip çıkmaya devam ediyor ve 5 haftalık bir askının, Brexit’in müzakere edilmesini engellemeyeceğini savunuyor.

Reuters’in haberinde göre, Brexit’i desteğiyle bilinen Muhafazakar Parti Milletvekili Jacob Rees-Mogg ise kararı eleştirenlere şu alaylı yanıtı verdi: “Tüm bu feryat eden ve dişlerini gıcırtadan kişiler, istediklerini yapabilmeleri için iki yöntem olduğunu biliyor. YA hükümeti değiştirecekler ya da yasayı değiştirecekler… Ancak bunlardan biri dahi yapacak girişkenlikleri ya da cesaretleri yoksa biz AB’ı 31 Ekim’de referandum kararı uyarınca terk edeceğiz”

BBC’ye bilgi veren bir Başbakanlık kaynağı, Başbakan Boris Johnson’ın bu yaz göreve yeni başladığını hatırlatarak Johnson’ın Brexit sonrası dönem için planlar yaptığını söyledi.

Parlamento’yu askıya alma fikri İngiltere’de tartışma yaratıyor. Bu fikri eleştirenler, vekillerin Brexit sürecindeki demokratik rollerini oynamasının engelleneceğini söylüyor. BBC Politika editörü Laura Kuenssberg, Parlamento’dan yasa geçirerek Boris Johnson’ın AB’den anlaşma olarak ayrılık kararının önüne geçmeyi planlayan vekiller için 31 Ekim’e kadarki her bir günün önemli olduğunu, askıya almanın beklenenden uzun bir takvime yayılmasının çalışmaları etkileyeceğini söylüyor.

Guardian gazetesinin kıdemli politika muhabiri Jessica Elgot, partilerin 12 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında düzenledikleri yıllık konferanslar nedeniyle vekillerin Parlamento’da olmayacağını, genellikle Cuma günleri Parlamento’ya gitmediklerini ve bu yüzden Parlamento’nun 14 Ekim’e kadar askıda kalması durumunda en fazla altı gün kaybedeceklerini söylüyor.Guardian’a konuşan uzmanlar, bunun 1945’ten bu yana en uzun askıya alma dönemi olacağını söyledi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.