İTALYA’DA CONTE’YE YENİ HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ VERİLDİ

850850p22495EDNmainimg-conte1

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, mevcut Başbakan Giuseppe Conte’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Ülkede bir süredir devam eden hükümet krizini çözmek için iki tur istişarelerde bulunan Mattarella, parlamentoda sandalye sayısı yüksek olan iki partinin yeni hükümetin başbakanı olarak üzerinde anlaşmaya vardığı Conte’yi Cumhurbaşkanlığına davet etti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’deki görüşmede Mattarella, Conte’yi yeni koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirdi.

“HEMEN ÇALIŞMAYA BAŞLAMALIYIZ”

Conte, çıkışta yaptığı açıklamada, bu görevi kendisine tevdi eden Mattarella’ya teşekkürlerini ileterek, “Hükümet kurma görevini şartlı kabul ediyorum.” dedi.

Vakit kaybetmeden üstlendiği görev doğrultusunda siyasi partilerle görüşeceğini ve hükümeti kurup kuramayacağına dair Cumhurbaşkanına döneceğini anlatan Conte, bu nedenle görevi “şartlı” kabul ettiğini vurguladı.

Conte, hükümet krizinin tetiklediği belirsizlikten bir an önce çıkmaları gerektiğine işaret ederek, “Güçlü bir büyüme ve sosyal gelişme potansiyeli öngören, KDV’deki artışın önüne geçen ve tüm tasarruf sahiplerini koruyacak bir bütçe için hemen çalışmaya başlamalıyız.” ifadelerini kullandı.

İtalyan basınına görüşmeden önce yansıyan haberlerde, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın, Conte’den hafta başına kadar kabinede yer alacak isimleri ve güçlü bir hükümet programını belirlemesini isteyeceği belirtildi.

Conte’nin görevlendirilmesiyle yeni hükümetin ana bileşenleri haline gelecek olan düzen karşıtı 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile merkez soldan Demokratik Partinin çalışmalarına hız vermesi bekleniyor.

Bir süredir görüşmeleri devam eden iki parti arasında özellikle kabinede yer alacak isimler ve bakanlıkların paylaşımına dair anlaşmazlıklar da aşılabilmiş değil.

Conte’nin, Cumhurbaşkanına yeni kabine listesi ve programını sunması, Mattarella’nın da kabul etmesi durumunda yeni hükümet kurulmuş olacak.

Parti renkleri dolayısıyla yeni hükümet, sarı (M5S)-kırmızı (PD) koalisyon olarak anılacak. Conte’nin ikinci kez başbakanlık görevini üstleneceği yeni koalisyonun ilk işi parlamentodan güvenoyu almak olacak.

Ülkede, siyasi analistler ve uzmanlar, kamuoyu yoklamalarında Lig’in gerisinde gözüken M5S ve PD’nin hükümet kuracağı ancak iki parti arasında önceden gelen anlaşmazlık ve gerginlikler nedeniyle sarı-kırmızı koalisyonun da kendinden önceki sarı-yeşil koalisyon gibi uzun ömürlü olmayacağı yorumlarını yapıyor.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.