ERCAN’DAKİ DARP VAKASINDA TUTUKSUZ YARGILAMA

polis-siddet

Ercan Havaalanı’nda meydana gelen polisin sivil vatandaşı darbetmesi ile ilgili olarak güvenlik kameralarının basına sızması ile başlatılan soruşturma kapsamında aleyhine dava getirilen zanlı polis memuru G.Ü. (E), teminata bağlanmak üzere bugün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede bulguları anlatan Müfettiş Muavini Durmuş Aydın, 13 Haziran 2019 tarihinde meydana gelen olayda, polis memuru G.Ü.’nün, Ercan Güvenlik Amirliği’nde ülkeden çıkış yapmak isteyen Barış Tikenci’yi, x-ray cihazından geçerken sarhoşluk ve rahatsızlık yaptığı gerekçesiyle önce elleriyle vurup yere düşürdüğünü kaydetti. Tikenci’nin, bu nedenle başında ve çenesinde kesi oluştuğunu anlattı.

Polis, zanlının karakol binası içerisinde da yerde yatan Barış Tikenci’nin, sağ ayağıyla iki kez karın kısmına, bir kez de baş kısmına tekme attığını belirtti.

Polis, 3 Eylül’de zanlının aleyhine “yaralama”, “ciddi darp” ve “darp” suçlarından dava getirildiğini söyledi.

Polis, müştekiyle telefonda görüştüğü ve adaya gelip şikâyetçi olacağını söylediğini mahkemeye aktardı.

Zanlının polis örgütünden uzaklaştırıldığını, etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını söyleyerek, KKTC vatandaşı olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, zanlının yurt dışına çıkışının yasaklanması, 2 haftada 1 gün polise imza vermesi ve 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

(KIBRIS HABERCİ)

BİMANŞET