“EYLÜL MAAŞLARINA YÜZDE 2’LİK KESİNTİ YANSIYACAK”

69795120_10157554681511118_7720832699635597312_n
Maliye Bakanı Amcaoğlu, Bakanlar Kurulu’nun hayat pahalılığına ilişkin aldığı yüzde 2’lik kesinti kararının, Anayasa Mahkemesi’nin ürettiği karar neticesinde Eylül ayı maaşlarına yansıyacağını ifade etti.

BRT ekranlarında gazeteci Levent Kutay’ın sunduğu Haber Merkezi isimli programa katılan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, kamu maliyesine ilişkin müjde nitelikli bir açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz aylarda tartışmalara neden olan hayat pahalılığında yüzde 2’lik kesinti kararına ilişkin konuşan Bakan Amcaoğlu, yüzde 2’lik kesintinin önümüzdeki aydan itibaren ödeneceğini duyurdu.

Bir seyircinin sorusu üzerine konuşan Amcaoğlu, “Kısmetse bu ayki maaş ödemelerinde yüzde ikilik kesinti denilen ‘fazla ödemenin’ Anayasa Mahkemesinin verdiği karara binaen yansıtılması gerçekleştirilecek” ifadelerinde bulundu.

Bilindiği üzere Temmuz 2019 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu, hayat pahalılığı konusunda yüzde 2’lik bir kesinti yapılması konusunda karar almıştı. Bunun üzerine Sendikal Platform konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımış ve mahkeme, hükümetin verdiği kararı durdurmuştu. Mahkemenin kararı üzerine ise hükümet, yeni yasama yılına işaret ederek, gerekli Yasa çalışmasının ardından kararı ‘yasal’ olarak yürürlüğe sokacağını ifade etmişti.

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.