GÜNLÜK HAYATTA SAĞLIĞIMIZI OLUMSUZ ETKİLEYEN HATALAR

11794210-31351010-0df001c2dcd56714fe286def57f8a30d9324ecec-1500-1-1554448397-728-ba9c160060-1555414893

Bazen kullanımını doğru sandığımız kıyafetlerin sağlığınızı olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz? Kıyafetleri yanlış kullanmak bedenimize rahatsızlık vermekle kalmaz, bazı hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. İşte kıyafet seçiminde sağlığımızı olumsuz etkileyen hatalar ve bununla ilgili öneriler…

TÜM YAZ PARMAK ARASI TERLİK GİYMEK

Parmak arası terlik ayağınıza hiç destek vermiyor. Bu, ayaklarınızın bütün yaz boyunca daha fazla baskı altına alınacağı anlamına gelir. Parmak arası terlikleri yalnızca sahile gitmek için kullanın veya parmak arası terliklerle ayaklarınıza daha fazla destek veren diğer ayakkabılar arasında geçiş yapın.

ÇOK DAR PANTOLON GİYMEK

Kendinizi sığdırmakta zorlandığınız pantolonları giymek mide yanmasına ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Doğru seçim yapmak için pantolonu giydikten sonra iki parmak boşluk kalması önemli. Eğer bu olmuyorsa bir büyük bedenle değiştirin.

SÜTYENİ YANLIŞ KULLANMAK

Sütyen kayışı omuzlarınıza doğru duruyorsa bu yanlış. Çünkü bu kullanım eksik destekten dolayı omuz ve sırt ağrılarına yol açabilir. Doğru kullanım: Doğru sütyen ölçümü yapın, sırt bandının yatay olmasına dikkat edin.

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK

Çok dar ayakkabılar ayakların sıkışmasına çıkıntılı kemikleri oluşmasına neden olabilir. Yüksek topuklu ayakkabılarda diz ve bel ağrısına yol açabilir. Ayaklarınız gün boyu şişebildiğinden, maksimum rahatlık için ayakkabılarınızı günün sonuna daha rahat olanıyla değiştirin. En uzun parmağınızla ayakkabının ucu arasında 2 santimetre boşluk bırakmalısınız.

ÇOK DAR GİYİNMEK NEFES DARLIĞINA SEBEP OLUYOR

Çok sıkı giyinmek düğmeler arasında boşluk oluşturabilir. Bu rahatsızlığa ve zor nefes almaya neden olabilir. Bir gömlek giydiğinizde gömleğin düz ve pürüzsüz olduğundan ve düğmeler arasında boşluk olmadığından emin olun. Bunun yerine daha bol kesim gömlekler tercih edebilirsiniz.

DÜZ TABANLI AYAKKABILAR

Düz ayakkabılar tamamen zararsız olabilir gibi görünüyor. Ancak doktorlar, bu ayakkabıların sağlığınıza çok fazla zarar verebileceğini iddia ediyor,  çünkü ayağınızın üzerindeki yük eşit değil. Yürürken şok emilimi olmaz. Bu, damarlarınızın büyüklüğünün artmasına ve esnekliğini kaybetmesine neden olacak ve ayağın kendisi düz hale gelecektir. Ayak ağrısına ve sırt ağrısına yol açabilir. Bir başka nahoş sonuç da ayağın içeri girmesi ve bu da diz ve kalçaların deforme olmasına yol açmasıdır.

TAYT

Bu herhangi bir kadın için gerekli bir giysidir. Tayt, görünümümüzü daha eksiksiz ve zarif hale getirir. Bacaklarımızı daha görsel olarak güzel gösterirler. Ancak, ne yazık ki, onları yeterince sık kullanırsanız zararlı olabilirler. Taytların sentetik içerikleri nemi tutar ve sera etkisi yaratır. Sonuç olarak, farklı vajinal enfeksiyonlara neden olurlar ve bazı taytlar kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler ve bu da varis ve venülite neden olabilir.

BİR OMUZDA TAŞINAN BÜYÜK ÇANTALAR

Bir kadının el çantası, kozmetik ürünlerinden dizüstü bilgisayarlara kadar her şeyi bulabileceğiniz bir depo. El çantaları gerçekten kullanışlı ama sağlığımız için de güvenli değil. Sürekli olarak bir omuzda çanta taşıdığımız için omuzdaki ve omurgadaki gerginlik fazla ağır olur ve bu durum skolyoz ve osteokondrozise neden olabilir. Dengesizlikten dolayı, kas spazmlarınız, kan damarlarınızı tıkadığınız ve sinirleriniz sıkışmış olabilir.

PİJAMALAR

Birisi, özellikle kış döneminde, rahat bir pijama olmadan nasıl yaşayabilir? Ve sağlığınıza nasıl zarar verebilirler? Mesele şu ki, çok sıkı veya çok sıcak olan pijamalar, cilt tahrişine, kaşıntıya veya maya enfeksiyonuna yol açabilen farklı bakterilerin büyümesini tetikler. Kronik mantar enfeksiyonu olan kadınların pijama olmadan ve hatta iç çamaşırsız uyuması önerilir.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.