KARAOKÇU: UYUŞTURUCU İLE YÜZLEŞME ŞART!

karaokçu 1

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, göreve geldikleri andan itibaren, üç önemli ilke üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu ilkeleri Yüzleşme-Kabule geçme-çözüm üretme diye niteleyen Hasan Karaokçu, uyuşturucu ile bir şekilde ilgili olan tüm kurumların önce yüzleşmesi gerekiyor dedi.

Gerek okullardaki, gerekse de toplumdaki uyuşturucu ile yüzleşilmesinin şart olduğunu savunan Karaokçu, cezaevindeki sorunların da, eğitimdeki sıkıntıların da yüzleşilerek aşılacağına inandığını belirtti. Zira bu sorunların yüzleşilerek tesbit edileceğinden dolayı çözümünün sağlanması üzerinde başarı elde edilebileceğini ifade etti.
Uyuşturucu sorununun üzerine gidilerek, başarı sağlanmasının tek şartı bilimsel verilere ulaşılması olduğuna vurgu yapan Karaokçu, ilk bilimsel araştırmalarını 2015 yılında ilk-orta ve lise baz alınarak yapıldığını söyledi.
“ÇALIŞTAY YOL HARİTASI OLDU”
Uyuşturucu konusunda ilk defa bir çalıştay yapıldığını ifade eden karaokçu, gerçekleşen bu çalıştayın kendileri için iyi bir “yol haritası” olduğunun altını çizdi.
Yapılan çalıştay sayesinde bağımlılıkla ilgili müfredatın okul programlarına girdiğini söyledi Karaokçu.
Komisyonun uyuşturucu ile mücadelesinde çok sıkıntılar çekildiğini, uğraşlar verildiğini ancak istenilen ya da hedeflenen noktaya ulaşamadıklarını belirtti Karaokçu.
“TOPLUMA YAPILMIŞ EN BÜYÜK GÜNAH”
2015 yılında lise öğrencileri ile ilgili bir program hazırlandığını ve iki yıldır uygulamada olduğuna dikkatiçeken Karaokçu, ilkokullarla ilgili bir çalışma da yapıldığını, Eğitim Bakanlığı ve komisyonun işbirliği içinde bu çalışmanın gerçekleştiğini söyledi. Ancak yine çok sık değişen hükümetlerin her bakanının ayrı tutumu yüzünden istikrarlı çalışma sağlayamadık. Bu bana göre bu topluma yapılmış en büyük günahlardan biridir.


“İLK VE ORTAOKUL MÜFREDATINA SOKAMADIK”
Biz malesef uyuşturucuya karşı yaptığımız bilimsel mücadelelerin sonucu çıkan çalışmanın ilkokul-ortaokul müfredatına girmesi için çok uğraşmamıza rağmen ne yazık ki, bazı eğitim bakanlarının tutumu yüzünden bunu başaramadık. 2015 yılından beri dört yıl kaybettik.
1191 “Alo danışmanlık ve destek hattı’nın” kurulmasının uyuşturucuyla mücadelede çok önemli bir yeri olduğuna dikkati çeken Karaokçu, 24 saat dört kişi bilfiil destek veriyor dedi.

“HÜKÜMETLER İRADE KOYAMADI”
En önemli hedeflerinin “tedavi ve rehabilitasyon merkezi” kurmak olduğunu söyleyen Karaokçu, bu konuda bugüne kadar gelmiş geçmiş hükümetlerin sağlam bir irade ortaya koyamaması yüzünden bunu gerçekleştiremediklerini ifade etti.
Hasan Karaokçu, uyuşturucuyla mücadelenini uzun soluklu bir uğraş olduğuna değinerek, malesef çok sık hükümet değişikliğinin bu mücadeleyi yavaşlattığını, görevde olduğu beş yılda beş hükümetin değiştiğini söyledi.

“LİSE’DE AZALMA VAR”
Karaokçu son yaptıkları bir araştırmada lise öğrencileri arasında madde kullanımında çok az bir oran da olsa azalma olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Keza üniversitelerde de kısmen de olsa bir azalmanın oluştuğunu söyledi Karaokçu.
“İLKOKUL SON SINIFLARDA YÜKSELİŞ “
Ortaokul öğrencileri arasında yapılan istatistiki araştırmada lise öğrencilerinin aksin yasadışı madde kullanımının e 4,8 den 5’e yükseldiğinin görülmekte olduğunu, ilkokul son sınıflarda ise madde kullanımı deneme oranının 1,2’den 2,7’ye yükseldiğini görmekteyiz diye konuştu.
“EĞİTİM SENDİKALARINDAN DESTEK GELMEDİ”
Hasan Karaokçu, uyuşturucu ile mücadele konusunda ülkedeki eğitim sendikalarından ciddi bir destek görmediklerini belirterek, göreve geldikleri günden itibaren eğitim sendikalarına uyuşturucu ile mücadelede çağrıda bulunduklarını ifade eden Karaokçu, olumlu bir sinyal alamadıklarını belirtti. Bunun geç olmadığını hala eğitim sendikalarının mücadelelerine destek vermelerini beklediklerini söyledi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.