“DEZENTRALİZASYON FİKRİNİN İÇİ NASIL DOLDURULACAK GÖRECEĞİZ”

ERHAN ARIKLI SARAY

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsil edilen parti liderleriyle bir araya gelerek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile yapılan görüşmeler hakkında bilgilendirdi.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada görüşmelerin ardından gelişmeleri takip edeceklerini aktardı.

Öte yandan ‘desantralizasyon’ fikri hakkında da konuşan Arıklı, “Güney Kıbrıs’ta Anastasiadis’in literatüründeki fikir olan; desantralizasyon fikrinin içi nasıl doldurulacak bunu göreceğiz. Desantralizasyondan ne anladığını belki önümüzdeki süreçte anlayacağız” dedi.

Arıklı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Durumu ilk ağızdan öğrenmeye çalıştık. Kafamızdaki soru işaretlerinin cevaplarını almaya çalıştık. Özellikle bizim hassasiyetlerimizi Sayın Cumhurbaşkanı’na dile getirdik. Güney’den Kuzey’e yönelik manipülatif haberler konusunda Akıncı ve sözcüsünün suskun kalması ve bu haberin toplumda ciddi bir ajitasyona yol açması ile ilgili Cumhurbaşkanı’na hassasiyetimizi ilettik. İlk defa mekik diplomasisi ile karşılaştık. Şu anda henüz bir çözüm noktasına varılmadığını, ancak görüşmelerin devam ettiğini öğrendik. Ekim ayı civarında yeni bir süreç gündeme gelebilir. Gelişmeleri beklemeyi daha uygun bir yol olarak görüyoruz. Türkiye’nin ne düşündüğünü hep birlikte göreceğiz ve belki yeni bir alternatif konu gündeme gelecek. Güney Kıbrıs’ta Anastasiadis’in literatüründeki fikir olan; desantralizasyon fikrinin içi nasıl doldurulacak bunu göreceğiz. Desantralizasyondan ne anladığını belki önümüzdeki süreçte anlayacağız.”

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.