RUM SÖZCÜ “ÇAVUŞOĞLU’NUN ZİYARETİ ORTAMI SABOTE EDİYOR”

PRODROMU3

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti, temasları ve yaptığı açıklamalar Rum basınında geniş yer bulurken, Rum hükümet yetkilileri ve siyasi partileri de Çavuşoğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdiler.

RUM SÖZCÜ: “ORTAMI SABOTE EDİYORLAR”

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da dünkü açıklamalarında benzer ifadeler kullanarak Çavuşoğlu’nun ziyaretini sert bir dille eleştirdi.

Habere göre Prodromu açıklamasında özetle, Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti ve bu sırada gerçekleştirdiği eylemlerle yaptığı açıklamaların Kıbrıs sorununda yaşanan durağanlığın sorumlusunun Türkiye olduğunun bir diğer kanıtı olduğu iddiasında bulundu.

Çavuşoğlu’nun ziyaretinin “ortamı sabote etmeyi ve BM Genel Sekreteri’nin çabalarını engellemeyi hedefleyen kışkırtıcı bir eylem” olarak nitelendiren Prodromu, Çavuşoğlu’nun Anastasiadis’e yönelik sözlerinin ise Türkiye’nin kendini ortaya çıkarmasından başka bir şey olmadığını savundu.

Prodromu, Çavuşoğlu’nun açıklamalarının, Kıbrıs Rum tarafının içerisinde çatlaklar yaratmayı hedeflediğini belirterek asıl konunun, Türkiye’nin bu “faydasız, saldırgan tutumunu terk ederek, Anastasiadis ile Akıncı arasında varılan uzlaşıya ve referans şartlarında uzlaşıya varmak için BM’yle yürütülen müzakerelerin gerçekleştirildiği zemine rıza göstermesi olduğu” iddiasında bulundu.

RUM SİYASİ PARTİLERDEN KINAMA

Gazete haberinin devamında, Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti sırasında yaptığı açıklamaların Rum siyasi partilerinin tümü tarafından sert bir şekilde kınandığını yazdı.

Gazete, Rum siyasi partilerin, özellikle Çavuşoğlu’nun Gazimağusa’da başkonsolosluk açılacağı, doğal gaz ve Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemleri konularında yaptığı açıklamaları sert bir dille kınadıklarını belirtti.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Anastasiadis’e yönelik tam desteğini vurguladığı açıklamasında, Çavuşoğlu’nun açıklamasının kabul edilemez olmasının yanı sıra Türkiye’nin niyetlerini açıkça ortaya koyar nitelikte olduğu iddiasında bulundu.

AKEL, Çavuşoğlu’nun açıkladığı üzere, Gazimağusa’da başkonsolosluk açılmasının yeni bir kışkırtma ve yasadışılık eylemi olduğu iddiasında bulunarak bu eylemin müzakerelerin yeniden başlaması çabalarını baltaladığını savundu.

DİKO’nun açıklamasında, Türk uzlaşmazlığının zirve noktasına ulaştığı ve bunun ciddi bir karşılığı gerektirdiğini belirterek “son yıllarda yürütülen başarısız politikaların bir başarısızlıktan diğerine gidilmesine yol açtığı” değerlendirmesinde bulundu.

EDEK, Dayanışma Hareketi, Çevreciler, Vatandaşlar İttifakı ve ELAM da yaptıkları açıklamalarda Çavuşoğlu’nun ziyareti ve açıklamalarını kabul edilemez şeklinde nitelendirerek sert bir biçimde kınadılar.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.