“ÖZERSAY, ZORLU TÖRE’DEN DAHA STATÜKOCUDUR”

IMG_0024

ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın hazırlayıp sunduğu “Gündeme Bakış” programına katılan Akansoy Kıbrıs sorununda atılan adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın eylemlerini eleştiren Akansoy, “Özersay, Türkiye’yi, askerini, diplomasisini kullanarak Kıbrıs politikamızı tamamen belirsizliğe sürüklemektedir” dedi.

“Özersay, Zorlu Töre’den daha statükocudur” diyen Akansoy, bunun sebebinin tahmine Cumhurbaşkanlığı seçimleri olabileceğini fakat her ne olursa olsun uzun vadede Kıbrıs Türkünün yararına olmayacağını savundu.

Akansoy’un değerlendirmeleri şu şekilde:

“Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiades’in görüşmesinden sonra, Sayın Lute yeniden adaya geldi. Ada etrafında bir gerginlik var. Çözümün aciliyeti ortada. Aslında temaslar ve durum değerlendirmeleri devam ediyordu.

Kıbrıs Türk tarafı, müzakerelere başlamak için sonuç odaklı, belli bir süre içinde, belli çerçevelerle ortaya çıkmış ve BM Genel Sekreteri Gutterres’in sunduğu belgeye bağlı olan bir yol haritasını benimsiyor. Bu sadece Sayın Akıncı’nın değil, genel bir kabulün sonucudur.

ÖZERSAY, KIBRIS POLİTİKAMIZI TAMAMEN BELİRSİZLİĞE SÜRÜKLEMEKTEDİR

Burada problem işin çözüm odaklı olması. Bir stratejik belge ile bunların bağlanması. Yol BM’nin çizdiği yoldur. Masada üstünüz, ama bunu sahaya indirgeyemiyoruz. Bizim sorunumuz bu. Özellikle Crans Montana’dan sonra, Türkiye Cumhuriyetinin tavrını, Sayın Özersay raydan çıkarmıştır. Kıbrıs politikamızı tamamen belirsizliğe sürüklemektedir.

Siyasi eşitlik konusunun tartışılmaktan çıkması lazım. Artık başka konulara geçmek gerek. Bana göre halkımızın %65 çözüm istiyor. Başka yollarda deneyelim diyenler altını dolduramıyor. Bu çok riskli, Anastasiades sıfırdan başlayalım diyebilir. Zaten istediği de o. Bu çok anlamsız olur. Bu adaya adil, onurlu bir çözüm gelecekse, bu federal çözüm olacak.

1960 garanti anlaşması, bugünkü durumu ifade etmiyor. Garanti ve ittifak anlaşmasının sonucu 20 Temmuz 1974’tür. Bu konuyu abartmak, ihanete bağlamak gereksiz. Bunlara gerek yok. Herkesin düşüncesi fikri farklı olabilir. Sayın Çavuşoğlu’nun açıklamaları bizi hem üzdü, hem de şaşırttı. Türkiye de yaşanan gerginlikler lütfen buraya yansıtılmasın.

Sayın Özersay’ın çizdiği yol nedir? Nereye sürüklemek istiyor. Herkes senin gibi düşünmek zorunda mı? Kıbrıs Türk halkı ve tarih affetmeyecek diyor. Bu ne demek? Sayın Özersay altını doldurabilecek ne söyledi bugüne kadar? Öyle de olur, böyle de olur, söylediği bu.

ÖZERSAY, ZORLU TÖRE’DEN DAHA STATÜKOCUDUR

Zorlu Töre, belli bir duruşu ile biliniyor. Sayın Töre anlaşılır, net söylüyor, açıkça “KKTC tanınmalıdır”. Sayın Özersay, Türkiye’yi, askerini, diplomasisini kullanıyor. Özersay, Zorlu Töre’den daha statükocudur. Çok yanlış adımlar atılıyor. Bunun sebebi, Cumhurbaşkanlığı seçimi olabilir. Bilemiyorum. Ama bu yol, uzun vadede Kıbrıslı Türklere kaybettirir.”

(K.POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.