“KIBRIS’TA BİRLEŞME ÇABASINDAN VAZGEÇİLMELİ”

metin-feyzioglu

Türkiye Barolar Birliği’nin  Ankara’da düzenlediği “Kıbrıs’ta Son Söz” konulu panelin ev sahibi TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, açılışta konuştu.

Feyzioğlu, Kıbrıs’la ilgili Türkiye’de ve dünyada yapılmış en kapsamlı toplantıyı düzenlediklerini, Türkiye Barolar Birliği olarak bununla gurur duyduklarını söyledi.

Metin Feyzioğlu, KKTC’nin güvenliğinin Türkiye’den, Türkiye’nin güvenliğinin de Kıbrıs’tan başladığını belirterek, Kıbrıs Türkü’nün refahı Türkiye’den, Türkiye’nin refahı da KKTC’den başlar” dedi.

Annan Planı’nı reddeden Rumların Avrupa Birliği’ne kabul edilmesinin Kıbrıs’ta federal bir çözüm ihtimalini tamamen ortadan kaldırdığını belirten Metin Feyzioğlu,“Türkiye ve Kuzey Kıbrıs olarak yeni bir strateji belirlemeliyiz” dedi.

Rumların Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak gördüğünü, kurucu devlette bunun kabul edilemeyeceğini söyleyen Metin Feyzioğlu,“O zaman daha neyi konuşuyoruz? Kıbrıs’ta birleşme çabasından vazgeçmeli, KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak refah ve güvenlik içinde yoluna devam etmesini sağlamalıyız. KKTC kendi ayakları üzerinde durmak, üretmek zorundadır. Bunu sağlamak boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

Hava taşımacılığı ve spor gibi alanlarda Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolarına savaş açılması gerektiğini vurgulayan Feyzioğlu, “Rumların şımarıklığıyla Kıbrıs Türk toplumunun insan haklarını ihlal ediyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Kapalı Maraş üzerindeki egemenliğin KKTC’de olduğunu da söyleyen Metin Feyzioğlu, “Tapular ve egemenlik bizde kalmak kaydıyla çalışmalar yapılıyor. Türkiye Barolar Birliği olarak Kapalı Maraş’ta görev gücü yapmayı teklif ediyoruz” şeklinde konuştu.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.