“RUM-YUNAN LOBİSİNİN BASKISIYLA, 3 ŞİRKETİN ÖTESİNE GEÇEMİYORUZ”

img_9953

Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği” resepsiyonu Ankara’da  gerçekleştirildi.
Sheraton Otel’de bu akşam yapılan resepsiyona Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ersin Tatar, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, büyükelçiler, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bürokratlar, turizm örgütlerinin temsilcileri ve Ankara’da yaşayan Kıbrıslı Türkler ve davetliler katıldı.

Kıbrıs’a özgü lezzetlerin de tanıtıldığı resepsiyonda konuşmalar da yapıldı.

Resepsiyonun ev sahibi Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, turizmde 2019’de yaşanan düşüşün nedenlerini ilk olarak İstanbul’daki tur operatörleriyle irdelediklerini anımsatarak, işbirliği toplantısının ikincisini de Ankara’da yaptıklarını söyledi.

Ülkenin turizm pazarının en büyük payını Türkiye’nin, daha sonra da İngiltere ve Almanya’nın oluşturduğunu kaydeden Üstel, ambargolar ve izolasyonlar nedeniyle ulaşımda yaşanan sıkıntılara değindi.

Üstel, Rum-Yunan lobisinin yeni havayolu şirketlerine baskı yaptığını, bu nedenle ulaşımda sıkıntılar yaşadıklarını aktararak, “3 şirketin ötesine geçemiyoruz” dedi.

Uçuş alanında rekabet ortamının az olduğunu söyleyen Üstel,  ulaşım maliyetlerinin yukarlara çıktığını, turizm sektörünün bu durumdan doğrudan etkilendiğini, bu nedenle 2019’da Türkiye’den gelen turist sayısında yüzde 20, İngiltere ve üçüncü dünya ülkelerinden gelenlerde yüzde 30 dolaylarında düşüş yaşandığını belirtti.

Bu yıl turizm gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşandığını söyleyen Üstel, turizm sektörünü rahatlatmak için Türkiye Cumhuriyeti ile teknik düzeyde çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Üstel, “Hedef düşüşü durdurmak. 2020’de turist sayısında ve yatak kapasitesinde artış sağlamak” dedi.

Üstel, Türkiye’deki tanıtım etkinliklerini etkin bir şekilde artırarak, sürdürmek istediklerini belirterek, Türkiye’de yaşayan insanlara tatillerini KKTC’de yapmaları için çağrıda bulundu.

Türk medyasına da bu konuda büyük görevler düştüğünü söyleyen Üstel KKTC’nin ön plana çıkarılmasını istedi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.