ÜSTEL, TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI’NDA, ANKARA’DAKİ PAYDAŞLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

ÜNAL ÜSTEL (1)

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtım etkinliği kapsamında, “Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği Toplantısı” Ankara’da gerçekleştirildi. Ankara’daki acente ve tur operatörleri ile gerçekleşen toplantıya KKTC’den turizm paydaşları da katıldı.

Turizmciler ile yapılan 2 saatlik toplantının ardından Kıbrıs’a özgü lezzetlerin de tanıtıldığı bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Başbakan Ersin Tatar ile TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

Daha önce İstanbul’da başlatılan ve oldukça verimli geçen işbirliği toplantısı ve tanıtım etkinliği bu kez Türkiye’nin başkenti Ankara’da düzenlenerek, Türkiye pazarındaki etkin tanıtım politikası sürdürülüyor.

KKTC turizminin sorunlarını, turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıları ve ülke turizminin 2020 yılında hedeflenen seviyelere gelebilmesi için bu toplantıyı düzenlediklerini belirten Üstel, 2019 yılında yaşanan düşüşü 2020 yılında kapatarak çıtayı daha yukarılara çıkarmak istediklerini belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in açılış konuşmasının ardından, toplantıya geçildi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Bakan Üstel, sektör temsilcilerinin karşılaştıkları sorunları, görüş ve önerilerini tek tek dinledi, cevap verdi.

Ankara ve bölgesinden bir çok acente ve tur operatörünün katıldığı toplantıda, Kuzey Kıbrıs destinasyonunun iyileştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunuldu.

Bakan Üstel, toplantıya kayılan turizmcilere Kuzey Kıbrıs turizmini ön plana çıkarmalarını ve Anadolu insanına yabancı dünya ülkelerini pazarlama yerine Kuzey Kıbrıs’ pazarlamaları yönünde çağrıda bulundu

Akdeniz bölgesinde bulunan ada ülkeleri içerisinde en değerli adanın Kıbrıs adası olduğunu belirten Üstel, adanın güzelliklerini ve kültürünü keşfetmek için en az 1 kez herkesin Kuzey Kıbrıs’ı görmesi gerektiğini söyledi.

Üstel, kapalı Maraş konusunda da açıklamalarda bulunarak şuanda KKTC hükümetinin envanter çalışması yaptığını, daha sonra bölgeyi turizme kazandırma yönünde düşünceleri olduğunu belitti.

BİMANŞET