SEZARYAN DOĞUM, SONRAKİ GEBELİKLERİ RİSKE ATIYOR…

CesareanCrop-1200x900-850x491

Gebelikte kanamanın ciddi sağlık sorunu olduğuna dikkati çeken ve anne adaylarının gebeyken yaşadığı kanamaların başlıca sebebinin plasentanın önde yerleşmesi ya da rahime yapışık halde bulunması olduğunu aktaran TJOD Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke,  özellikle plasentanın ayrılmayacak şekilde rahme yapışık olmasının ciddi ölümlere sebep olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Bunun nedenlerine baktığımız zaman sezaryen doğumlarda özellikle son 15 yılda gittikçe artan bir oran var. Tüm Türkiye’de bu oran yüzde 53-54’lere varıyor. Sezaryen ile yapılan doğum bir sonraki gebelikleri riske atmaktadır. Ülkemizde çok fazla gebeliği sezaryen ile sonlandırdığınız zaman ikinci ve üçüncü doğumlarda plasenta rahme yapışık olmakta. Türkiye ve dünya geneline baktığımız zaman doğum sonrası ya da gebelik esnasında kanamadan ölümlerin önemli sebeplerinden biri, yapışık plasenta olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Yapışık plasentaya zamanında müdahale ederek risk oluşturmadan düzgün şekilde ortadan kaldırılmasının birçok ilde başarılı şekilde yapıldığını kaydeden Doktor Ateş Karateke, “Bu noktada birçok illimizdeki kadınlar oldukça şanslı. Yapışık plasentanın altından kalkacak hekim grubu, buna müdahale edecek ilaç altyapısı ve kan depoları var.” dedi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.