“FEDERASYONDAN BAŞKA ÇÖZÜM YOK. ŞİMDİ EL SIKIŞIP İLERLEYELİM” (VİDEO HABER)

nikos

BM’nin 74’üncü  Genel Kurul toplantısı münasebetiyle New York’ta bulunan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e eşlik etmekte olan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile tesadüfen gerçekleşen ayaküstü sohbeti, bugünkü Rum gazetelerinde geniş yer buldu.

Alithia ile diğer gazeteler, Çavuşoğlu’nun BM koridorunda bir gazeteci ile konuştuğu sırada tesadüfen oradan geçen Hristodulidis ile selamlaştıklarını kaydetti ve aralarında ayaküstü geçen kısa konuşmayı aktardı.

Aktarıldığına göre, Hristodulidis, Çavuşoğlu’yla, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la görüşmesi öncesinde tesadüfen karşılaştı. Hristodulidis, Türkiye Dışişleri Bakanı’na “neden referans şartlarında hemen anlaşamıyoruz da beşli konferansa ihtiyaç var ki” sorusunu yöneltti.  Geçen yılki BM Genel Kurulu çerçevesinde gerçekleşen görüşmelerinde Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in  konfederasyona atıf yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu,  önce olgulara netlik kazandırılması gerektiği cevabını verdi.

Bunun üzerine Hristodulidis, “iki bölgeli iki toplumlu federasyondan başka çözüm yok. Şimdi el sıkışalım ve ilerleyelim” dedi; ancak Çavuşoğlu Hristodulidis’in elini sıkmayı reddetti. Çavuşoğlu  yeniden “önce, müzakerelere yeniden başlandığında neyi konuşacaklarına iki taraf netlik kazandırmalı” dedi ve Türkiye’nin çabaya desteğini yineledi.

FEDERASYONDAN BAŞKA ÇÖZÜM ŞEKLİ NE VARDIR NE DE TARTIŞILIR”

Mevlüt Çavuşoğlu’nun, BM koridorundaki görüşmeleri sırasında  ortaya koyduğu tutumu yorumlaması istenen Hristodulidis, “Türkiye’nin müzakere masasına başka çözüm şekilleri koymak niyetinde olduğu” teşhisinde bulundu, ancak Türkiye’nin, diğer tarafların oluru olmadan bunu yapamayacağını savundu.  Hristodulidis “başka çözüm şekli ne vardır, ne de tartışılır” dedi, şunları ekledi:

“Başkan Anastasiadis’in Genel Sekreter’e götüreceği ilk şey budur. İkincisi de müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden  devamı, müzakerelerin kazanımının değerlendirilmesi gerektiği, üçüncüsü de Güvenlik Konseyi’nin bütün üyelerinin, özellikle de daimi üyelerin  istenilen hedefe, yani çözüm şekline net destek verdiğidir.”

Hristodulidis, Çavuşoğlu’nun cevabından sonra müzakere meselesinin uzaklaşıp uzaklaşmadığı sorusuna karşılık ise, “Çavuşoğlu’na da söylediğim gibi, seçenek de hedef de tektir, BM kararlarında tarif edildiği gibi iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çözümüdür” dedi.

Haravgi Çavuşoğlu-Hristodulidis ayaküstü sohbetinin içeriğini aktardıktan sonra,  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in New York’a varışında yaptığı “BM Genel  Sekreteri’nin çabalarını başarısızlığa uğratan bizim taraf olmayacak. 9 Ağustos’ta Sayın Akıncı ile uzlaştıklarımıza bağlıyım,  kabul ettiklerim de, ki Sayın Lute’un ilk gün hazırladığı metinden başkası değildir,  ısrarlıyım” açıklamasını hatırlattı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.