“KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜM ANAHTARI ANKARA’NIN ELİNDE”

Dimitris-Şilluris
Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, 23 ve 24 Eylül tarihilerinde Kazakistan Parlamentosunun, ülkenin başkenti Nur-Sultan’da ev sahipliği yaptığı “Geniş Avrasya: Diyalog, Güven, İşbirliği” konulu 4. Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları Toplantısı için Kazakistan’da bulunuyor.Toplantı sırasında bir konuşma yapan Meclis Başkanı, yapıcı bir diyalog ve güçlü bir güvenle küresel konuların daha verimli bir şekilde ele alınabileceğini ifade ederek parlamento diplomasisinin bu konuda önemli bir rol oynadığını belirtti.

Şilluris, ticaret, ekonomi, yaşayabilir kalkınma, eğitim ve araştırma alanlarının çok taraflı işbirliğiyle teşvik edilecek alanlar olduğunu belirtti.

Güney Kıbrıs’ın diyalog ve istişare araçları kullanarak Avrupa ve Asya arasında “barış köprüsü ve güvenilir muhatap” rolü oynamaya devam ettiğini vurgulayan Şilluris, Güney Kıbrıs’ın “Bir Kuşak, Bir Yol” girişimini desteklediğini ve bu çerçevede Güney Kıbrıs ile Çin Halk Kongresi ile bir mutabakat zaptının imzalandığını söyledi.

Şilluris, devamla, Güney Kıbrıs ve Orta Doğu ülkeleri arasında diyalog temelinde işbirliği bağları kurulduğunu da söyledi.

“KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜM ANAHTARI ANKARA’NIN ELİNDE”

Kıbrıs’ın bütünlüğü konusunda sorunlar yaşanmaya devam ettiğini ifade eden Şilluris, Kıbrıs sorununun çözümünün anahtarının Ankara’nın elinde olduğunu söyledi ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması konusunda BM kararları ve AB müktesebatı temelinde yapıcı bir şekilde işbirliğinde bulunması için Türkiye’ye çağrıda bulundu.

BİMANŞET