“İNGİLİZLER PARA ÖDEDİ ALGISI YANLIŞ”

BENTER

Son dönemde gündemde olan Maraş’taki arazilerin vakıf malı olması ile ilgili Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter açıklamada bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kapalı Maraş’ın vakıf malı olduğunu elimizdeki belgeler neticesinde biliyoruz. Bu konuda hukuk mücadelemiz sürmektedir. Ayrıca, topluma da bilgi vermek amacıyla bir tanıtım ve bilgilendirme kampanyası başlattık.  Bu tanıtımlar için bizi eleştirenler oldu. Bu eleştiriler haksızdır çünkü toplumun kendi malları konusundaki gelişmelerden haberdar olma hakkı vardır. Bu bilgilendirmelerimiz artarak devam edecektir. Vakıf bilincini artırmak istiyoruz.

Kapalı Maraş konusunda ise hukuk mücadelemiz uluslararası alanda devam ediyor. Asli görevlerinden biri vakıf mallarına sahip çıkmak olan Evkaf, bu konuda tüm gerekli girişimleri yapıyor. Biz elimizdeki belgelerin yeterli olduğuna inanıyoruz.

Bu noktada, toplumdaki yanlış bir algıya yanıt vermek istiyorum. Maraş’ın vakıf malı olduğu konusu zaten Rum tarafınca da kabul görmektedir. Onların bizden farklı olarak iddia ettiği nokta Türk tarafının Vakıf mallarına karşılık bir ödeme aldığıdır.  İddia olarak “Bu vakıf mallarına karşılık İngiliz Hükümeti 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken 1.5 milyon sterlin ödedi. Bu parayı da Dr. Küçük ve Denktaş aldı” diyorlar. Birincisi bu iddia tamamen yanlıştır, ikincisi bunu yayan çevreler maalesef kötü niyetlidir.

1960 Anayasası’nın Appendix U ekinde mallardan feragat edildiğine dair bir ifade kesinlikle yoktur. Appendix U ekinde de açıkça belirtildiği gibi, bu ödeme İngiliz Yönetimi altında zarar gören vakıf mallarının onarımı için verilmiştir. Belgede bu açıktır. Evkaf.org sitemizin altında Maraş diye bir bölüm oluşturduk isteyenler buradaki tüm belgeleri inceleyebilir, hazırladığımız bilgilendirici videoları izleyebilirler.

Bizim “Maraş Vakıf malıdır” derken mesajımız  açıktır ve siyasi veya başka bir amacı olan bir mesaj değildir. Bu mallar zamanında insanlığa hizmet için vakfedildi ve sonra şahıslara devredildi. Buna hangi hukuk, hangi vicdan müsaade eder? Ben bugün gidip bir vakıf malını şahsa devretsem fırtınalar kopar. Bizce de kopmalı; çünkü bu mal insanlığa hizmet etmek için vakfedilmiştir. Dikkat edin insanlığa kelimesini kullanıyoruz çünkü biz yardım yaparken din, dil veya ırk ayrımı yapmıyoruz. Tüm ihtiyaçlılara yardım ediyoruz.”

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.