POMPEO’DAN, HRİSTODULİDİS’E CEVAP MEKTUBU

maxresdefault

Bir Rum diplomatik kaynak, Rum Yönetimi’nin Maraş konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne başvurması için gerekli ön hazırlığın yapıldığını, bu konudaki Rum tezlerinin Güvenlik Konseyi üyelerinden anlayış bulduğunun saptandığını söyledi.
Gazete ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Hristodulidis’e, ABD’nin Türkiye  bütün tarafların Maraş’la ilgili 550 ve 789 sayılı kararlara saygı göstermesi gerektiği mesajını göndereceğini ilettiği bir mektup gönderdiğini yazdı.
Habere göre Pompeo, Hristodulidis’in 13 Eylül tarihli mektubuna cevap nitelikli bu mektubunda ABD’nin, “Maraş’ın yeniden açılmasına ilişkin olası tek yanlı eylemler veya kente, eski sakinleri dışında başka kişilerin iskan edilmesinin, çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasına katkıda bulunmayacağı ve Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına aykırı olacağı” kaygılarını paylaştığını iletti.
Gazete Pompeo’un mektubundan şu içeriği aktardı:
“Birleşik Devletler  bütün tarafların bu kararlara  saygılı olmasını bekliyor, aynı mesajı Türkiye’ye de verecek. ABD bütün müdahil tarafları bölgedeki gerilimi artıracak eylem veya söylemlerden uzak durmaya teşvik etmeyi sürdürüyor. İki tarafı iki toplumlu ilişkilerin iyileştirilmesi için önemli tedbirler almaya çağırıyor. Birleşik Devletler iki bölgeli iki toplumlu bir federasyonun Kıbrıs’ın halkının, daha barışçıl ve refah geleceğe sahip olmasına en iyi fırsatı sağladığına inanıyor.”
Alithia da haberi manşetten “Erdoğan ve Miçotakis (İyi Ortamda) Ne Görüştü… Türk-Yunan İlişkileri Çalkantılı bir Dönemdeyken Gerçekleşen İlgi Çekici Yüz Yüze Görüşme… Kıbrıs Sorunu, Türk-Yunan İlişkileri, Mülteciler Konularını Görüştüler… Yunan Başbakan’ın Türk Cumhurbaşkanı’na Mesajları… Yunanistan’ın Anastasidis’in Kıbrıs Sorunu, Doğal Gaz ve Maraş Tezlerine Destek” başlık ve spotlarıyla verdi.
Haravgi “Guterres Herkesle Konuşup Karar Veriyor” başlıklı manşet haberinde Lute’un, salı günü Erdoğan’la görüşen, bugün Miçotakis, yarın Anastasiadis ve pazartesi günü de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelecek olan Genel Sekreter’in bu kritik görüşmeleri öncesinde Kıbrıs sorununa müdahil bütün taraflarla telefon görüşmeleri yaptığına işaret etti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.