YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ İLE TÜRKSOY ARASINDA “İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALANDI…

600600p22462EDNmainimg-YDÜ-TÜRKSOY-(1)

Yakın Doğu Üniversitesi, Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla çalışmalar yapan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ile iş birliği protokolü imzaladı.

YDÜ’den verilen bilgiye göre, iki kurum arasında eğitim, öğretim ve kültürel iş birliğini öngören protokole, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan S. Günsel ile TÜRKSOY Başkanı Düsen Kaseinov imza koydu.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlüğü’nde imzalanan söz konusu protokolle, Türk Cumhuriyetleri ve Türk Toplulukları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki eğitim, kültür ve sanat alanlarında ortak projeler yürütülecek.

Protokol imza töreni sırasında konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan S. Günsel, Türk dünyasının kendileri için büyük önem arz ettiğini ifade ederek, imzalanan protokolle hem akademik hem kültürel hem de sanat alanlarında yapılacak çalışmalarla daha da zenginleşeceklerini ifade etti.

Protokol ile TÜRKSOY üyesi ülkeler arasındaki kültürel etkileşimi ve paylaşımı sağlamak, Türk kültürü ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmak, eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, geliştirmek ve karşılıklı olarak iş birliğini teşvik etmek amaçlanıyor.

Türk Dünyası Merkezi Kütüphanesi statüsü verilen Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi tüm Türk Cumhuriyetleri’nin üniversite, kültür sanat ve bilim adamlarınca internet üzerinden kullanımına olanak sağlanacak ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi’nde mevcut olan süper bilgisayar, Türk dünyası bilim insanlarının kullanımına açılacak.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.