“GUTERRES KARTLARINI KAPALI TUTUYOR”

GUTE ANASTİ AKINCI

Rum basını, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Genel Kurulu çerçevesinde Kıbrıs sorununa ilişkin temaslarını, dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla gerçekleştirdiği görüşmeyle tamamladığını, New York’ta yaşanan tüm gelişmelere karşın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik atılacak adımlar konusunda “durumun belirsizliğini koruduğunu” yazdı.
Fileleftheros gazetesi: “Kıbrıs Sorununda Ortam Bulanık – Guterres Kartlarını Kapalı Tutuyor – Doğrudan Beşli Konferans İhtimali Açık” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Kıbrıs sorununda atılacak adımlar konusunda durumun belirsiz olduğunu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ise atacağı adımlar konusunda “kartlarını kapalı tuttuğunu” iddia etti.
Gazete, diplomatik kaynakların, Guterres’in Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Lider Nikos Anastasiadis’le üçlü görülme gerçekleştirme konusunu düşünürken, diğer yandan doğrudan beşli konferans gerçekleştirme ihtimalini de açık bıraktığını iddia etti.
Tüm senaryoların masada olduğunu belirten gazete, Kıbrıs Rum tarafının ise, beşli konferansa, Kıbrıs sorununun uluslararası konularının ele alınacak olması kaydıyla, karşı olmadığını da vurguladı.
Guterres’in dün Akıncı’yla 20 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdiğini ve Akıncı’nın görüşme sonrasında Türk ve Kıbrıslı Türk gazetecilere açıklamalarda bulunduğunu aktaran gazete, Guterres’in Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve Anastasiadis’le yaptığı görüşmelerden “ilerlemeye hazır olduğu” mesajının alındığını savundu.
Habere göre bir diplomatik kaynak, üçlü görüşme konusunda Türk tarafından ciddi itiraz gelmesi durumunda Guterres’in doğrudan beşli konferans çağrısı yapabileceğini iddia etti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.