RUM HÜKÜMETİ “İKİ DÜZLEMDE HAREKET” YOLUNU İZLEYECEK

cropped_content_rum-meclisi-muzakereleri-askiya-aldiran-enosis-kararini-iptal-etti_A0lgr0Nvw61D50p

Kıbrıs Rum tarafının, ilki kapalı bölge Maraş, ikincisi ise referans şartlarının belirlenerek müzakerelerin başlaması şeklinde iki düzlemde hareket ettiğini aktaran gazete, Rum hükümetinin kapalı bölge Maraş konusunda talebinin, Maraş’a ilişkin mevcut BM kararlarının yeniden vurgulanması olduğunu yazdı.
Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ise dün yaptığı açıklamada, hükümetinin Maraş konusundaki görüşleri ve Anastasiadis’in New York temaslarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.
Habere göre Prodromu, Anastasiadis’in New York’tan dönüşü sonrasında dün Rum Haber Ajansı’na verdiği demeçte, kapalı bölge Maraş konusunun, önümüzdeki günlerde BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınması ihtimalinden söz ederek Kıbrıs Rum tarafı olarak BM’nin 550 ve 789 sayılı kararlarının yeniden vurgulanması yönünde bir açıklama arzu ettiklerini söyledi.
“Tüm ön görüşmeler yapıldı ve ortam olumlu” ifadesini kullanan Prodromu, Güvenlik Konseyi’nde yapılacak görüşme sonrasında yeni bir karar değil açıklama beklediklerini vurguladı.
Açıklamasında Kıbrıs sorununa da değinen Prodromu, atılacak adımlar konusunda BM Genel Sekreterini beklediklerini ve 9 Ağustos’ta varılan görüş birliği temelinde referans şartlarını oluşturmaya hazır olduklarını söyledi.
Anastasiadis’in Guterres’le görüşmesinde, “Uzlaşı sağlanan üç madde konusunda Kıbrıs Rum tarafının memnun olduğunu ve müzakerelerin başlayabileceğini söylediğini” ifade eden Prodromu, “İlkesel olarak anlaştık, fikir birliği var ve geriye sadece, zemin olması durumunda Genel Sekreterin bizi konuyu halletmemiz için çağırması kalıyor” şeklinde konuştu.
Prodromu, uzlaşılan üç maddeye siyasi eşitliğe dair bir değinmemin de dahil edilmesinin ise söz konusu olmadığını savundu.
Beşli konferans yapılması ihtimali konusunda ise Prodromu, “Kıbrıs sorununun uluslararası boyutu mevcut olduğundan ve garantör ülkeler de müdahil olduğundan, gayrı resmi bir beşli konferans yapılmasına olumsuz bakmadıklarını” ifade etti.
Alithia gazetesi ise haberini, “Şimdi Karar Zamanı – BM Genel Sekreterinin Temaslar Bulmacası Akıncı’yla Yaptığı Görüşmeyle Tamamlandı – Maraş: Güvenlik Konseyi’ndeki Görüşme Önümüzdeki Günlerde” başlıkları altında okuyucusuna yansıttı.
Gazete haberinde, Akıncı-Guterres görüşmesi ve Prodromu’nun açıklamasına geniş yer verirken, Rum siyasi partilerinin görüşlerini de kısaca yansıttı.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis: “Şimdi Son Söz Antonio Guterres’te – Üçlü Görüşme İhtimali Ufukta ve Buna Paralel Olarak Maraş Konusundaki Güvenlik Konseyi Görüşmesi Bekleniyor”.
Haravgi: “Her Şey Guterres’in Kararına Kaldı – 9 Ağustos’un 3 Unsuruyla Referans Şartlarında Anlaşmaya Doğru”.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.