“ÇALIŞMA İZNİYLE ÜLKEDE BULUNANLARIN İZİNLERİ DEVAM EDECEK”

Ayşegül Baybars

İrfan Batu ile Ana Haber Bülteni’ne bağlanan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 23 Ekim’de yürürlüğe girecek olan İkamet ve Vizeler Tüzüğü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

“MEVCUT DÜZENLEME 67 YIL ÖNCE ÇIKARILMIŞ”

Şuanda yabancıların ülkede kalışları, girişleri ve çıkışlarıyla ilgili Muhaceret Yasası’nın yürürlükte olduğunu, Bu Yasa’nın İngiliz Koloni döneminde kalmış bir Yasa olduğunu belirten Baybars, “Bu Yasa altında çıkarılan ikamet tüzüğü 67 yıl önce çıkarılmış. 67 yıl içerisinde ülkeye giriş çıkışların denetimi, ülkede kalış türlerinin daha çeşitlenmiş olması nedeniyle bir düzenleme ihtiyacı doğdu” dedi.

TC İLE İMZALANAN ADLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI 15 GÜN İÇERİSİNDE UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Ülkedeki giriş – çıkışların düzenlenmesi, denetlenmesi ve ülkedeki yabancıların kayıt altına alınması maksadıyla tüzüğün yayınlandığını aktaran Bakan Baybars, Şubat ayında, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Soylu ile imzaladıkları Adli İşbirliği Anlaşmasını hatırlattı. Baybars, imzalanan anlaşma kapsamında, ülkeye giriş çıkışlarda ‘aranan’, ‘sabıkalı’ ve ‘sakıncalı’ kişilerin tespit edilebileceğini ifade etti. Bu anlaşmanın 15 gün içerisinde sınır kapılarında uygulanmaya başlayacağını anlatan Baybars, uygulama kapsamında gerçekleşecek kontrolün, Türkiye ile çift taraflı olarak gerçekleşeceğini kaydetti.

“ARTIK KEYFİ DEĞİL, KRİTERE BAĞLI BİR DENETİM OLACAK”

Yabancı kişilerin ülkeye giriş amaçlarını belirleyen, bunu sorgulamaya yarayan bilgiler hakkında da bir ‘kriter eksikliği’ yaşandığını, bu eksikliklerin de tamamlandığını aktaran Baybars, “Artık keyfi değil, kritere bağlı bir denetim olacak” ifadelerinde bulundu.

“NÜFUS POLİTİKALARI, BU VERİLERE GÖRE OLUŞTURULACAK”

Bunun dışında vize verilirken, kimin, ülkeye ne amaçla girdiğinin kayıt altına alınıp, ülkedeki nüfus politikalarının bu verilere göre oluşturulacağından bahseden Bakan Baybars, “sistemle ilgili, Avrupa ve Türkiye’deki örnekleri inceledik, bu örnekler çerçevesinde de tüzüğü çıkarttık” dedi.

“ÇALIŞMA İZNİYLE ÜLKEDE BULUNANLARIN İZİNLERİ DEVAM EDECEK”

Şuanda ülkede çalışma izniyle bulunan yabancıların izinlerinin devam edeceğini, öğrenci izinleriyle ilgili ortaya çıkan suiistimal nitelikli olaylarınsa geçtiğimiz Ekim ayında çözüldüğünü aktaran Bakan Baybars, “Türkiye’den gelen kişilerin kimlikle girişleri, tüzükle yasaklanacak” iddialarına da açıklık getirdi.

“KİMLİKLE GİRİŞ YASAKLANMADI”

Baybars, “Türkiye’den gelen kişilerin kimlikle girişleri, tüzükle yasaklanacak” iddialarının yanlış olduğunu, geçerli seyahat belgelerine sahip olan herkesin aynı şekilde ülkeye girişlerinin devam edeceğini ifade etti.

TÜZÜKLE İLGİLİ ‘IRKÇI’ BENZETLEMELERİNE YANIT…

Tüzükle ilgili ortaya atılan ‘ırkçı’ benzetmelerine de değinen Baybars, içeriğe ilişkin eleştirilere yanıt vereceğini, içerikle ilgili bilgisi olmadan eleştiri yapanlara yanıt vermeyeceğini belirterek, KKTC’de yaşam süren kayıtlı yabancıların, tüzük sayesinde haklarının korunacağını, emeklerine yönelik yapılan suiistimallerin de bu tüzük sayesinde son bulacağını kaydetti.

“ARTIK DAİRE DAİRE KOŞTURMAYA GEREK KALMAYACAK”

Düzenleme sayesinde kayıtlılığın sağlanacağını aktaran Bakan Baybars, 23 Ekim itibariyle çalışma izinlerine ilişkin başvuruların online olarak da yapılabileceğini, “daire daire koşturmanın artık son bulduğunu” ifade etti.

(Kıbrıs Postası )

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.