“AKACAN OTURDUĞUMUZ MASAYA GELDİ, KÜFÜRLER SAVURDU”

akacan_8_gun_daha_tutuklu_h95433_84d0b

“Vahim Zarar”, “Ciddi Darp” ve “Yaralama” suçlarından yargılanan Bulut Akacan ve korumaları Vasıf Kurbanov ile Orçun Özorçun’un darp davasında duruşma kaldığı yerden devam etti.

Duruşmaya olayın mağduru Erhan Başay da katılarak tanık olarak dinletildi. Alacak-verecek meselesi yüzünden Akacan ile aralarında husumet olduğunu aktaran Başay, olayın yaşandığı gün Akacan’ın restoranda oturduğu masaya gelerek kendisine küfürler savurduğunu, ardından talihsiz kavganın yaşandığını kaydetti.

Kavgadan uzaklaşmak istediğini, 3 kişi karşısında yapacak bir şeyi olmadığı vurgulayan Başay, sanıkların buna izin vermediğini anlattı. Sanıkların 3’ünden de şikayetini geri çektiğini kaydeden Başay,  “Ailem çok huzursuzdu. Şikayeti geri çekmem için baskı yaptılar. Belki de Orçun ile zamanında olan yakın ilişkim nedeniyle de şikayetimi geri çektim” dedi.

Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayıyla ilgili yargılanan Akacan ve korumaları hakkındaki darp davasında bugün duruşma devam etti. Bulut Akacan’ı avukat Kıvanç Rıza; Vasıf Kurbanov’u avukat İlker Sertbay, Orçun Özorçun’u ise avukat Doğa Zeki temsil etti.

4 TANIK DİNLENDİ

Davanın celsesinde, iddia Makamı Şerife Kayruhan, Doktor Fehim Ali Türktan, Erhan Başay ve Semra Çetin’i tanık olarak dinletti; 7 Ocak 2019’da Dr. Türktan tarafından hazırlanan rapora ilişkin 2 emareyi mahkemeye sundu.

İlk olarak görgü tanığı, Foodforfit restoranın çalışanı Şerife Kayruhan tanık olarak dinlendi. İfadesinde sanıkların ve Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu arasında yaşanan arbedeyi gördüğünü söyleyen Kayruhan, kavganın ardından Asımoğlu’nu yerde yatarken gördüğünü belirtti. Avukatların sorularını yanıtlayan Kayruhan, “Vasıf’ın, Erhan Başay’a yumruk attığını görmedim. Bulut Akacan’ın da herhangi bir şey söylediğini duymadım” dedi.

1. TÜRKTAN: “ASIMOĞLU’NDA BİLİNÇ KAYBI VARDI”

Kayruhan’ın ardından duruşmaya katılan Doktor Fehim Ali Türktan tanık olarak dinletildi. Türktan, olayın yaşandığı gün Girne Akçiçek Hastanesi’nin acil servisinde olduğunu aktardı. Zeki Asımoğlu’nun acil servise ilk başvurduğunda, bilinç kaybı yaşadığını anlatan Dr. Türktan sözlerine şöyle devam etti:

“Hastanın başının arkasında açık vardı. Dudağında kesik, alt çenedeki dişlerde kırık mevcuttu. Sağ kulağının altında şişlik vardı. Yaralarına dikiş atıldı ve pansuman yapıldı. Dişlerde yerinden kayma vardı; dişler yerinden çıkmaya hazırdı.”

“BAŞAY’IN NABZI DÜŞÜKTÜ, DİZİNDE SIYRIKLAR VARDI”

Erhan Başay’ın hastaneye başvurduğunda ise nabzının düşük olduğunu, bu nedenle ilaç verildiğini söyleyen Dr. Türktan hastanın sol dizinde yüzeysel sıyrıklar olduğunu dile getirdi.

Türktan’ın ardından tanık kürsüsüne çıkan Erhan Başay, yaşananları anlattı. Olayın yaşandığı restorana önce Orçun Özorçun’un geldiğini, kendisine, “Ne oluyor ağa” diye seslendiğini, Orçun ile aralarında baba-oğul gibi ilişkileri olduğunu ifade etti. Zeki Asımoğlu ile sohbet ettiği esnada Orçun’un ardından Vasıf’ın geldiğini, ancak rahatsızlık duymadığını bildiren Başay şöyle devam etti:

ERHAN BAŞAY: “AKACAN OTURDUĞUMUZ MASAYA GELDİ, KÜFÜRLER SAVURDU”

“Ardından oturduğumuz masaya Akacan geldi. Sandalyeyi yere vurup yanımıza oturdu. ‘Benimle ne derdin var. Sen bel altı vuruyorsun’ dedi. Alacağımın peşinde olduğunu söyledim. Küfürler etti. Küfür edince ayağa kalktım ve parmağımı ona doğrultarak benimle böyle konuşamazsın dedim. Bulut elimi tuttu, Orçun belimden kavradı. Bulut beni yere yatırdı. Orada birkaç darp aldım.”

“KOYUN GİBİ DIŞARI SÜRÜKLENDİM”

Sanıklar tarafından ‘koyun gibi’ dışarı sürüklendiğini söyleyen Başay, “Etrafta insanlar vardı ama kimse müdahale etmedi. Ayağım sendeliyordu. Bulut veya Orçun tarafından kafama bir darbe aldım. Akacan tekme attı. İkinci tekmeyi atarken Bulut yere düştü. Akacan ayağa kalktı. Kavgayı ayırmak için araya giren Zeki yumruk yedi. Zemin kan içindeydi. Zeki ağzını açamıyordu. Eczanenin yakınlarındaki doktoru çağırdım. Doktor Zeki’nin ayaklarını kaldır dedi. Dilini yutuyordu, doktor dilini çıkardı” dedi.

Sanık avukatlarının sorularını yanıtlayan Başay, daha önce Vasıf ve Orçun ile aralarında sorun olmadığını, Akacan ile alacak-verecek meselesi nedeniyle aralarında husumet olduğunu söyledi.

“ŞİKAYETİ AİLEM VE ORÇUN İÇİN GERİ ÇEKTİM”

Sanıklardan şikayeti geri çekmesinin sebebini de açıklayan Başay, “Ailem çok huzursuzdu. Şikayeti geri çekmem için çok baskı yaptılar. Belki de Orçun ile zamanında olan baba-oğul gibi ilişkimiz için şikayeti geri çektim” diye konuştu.

Avukat Kıvanç Rıza’nın, “Olay günü verdiğiniz ifadenizle bugün verdiğiniz ifadeniz örtüşmüyor. Orçun ne yaptıysa sizi kavgadan ayırmak için yaptı. Benimle hemfikir misiniz?” sözleri üzerine Başay, “Ben böyle düşünmüyorum. Üzerime çullanarak mı insan dışarı çıkarılır” ifadelerini kullandı.

Darp olayıyla ilgili tanık olarak dinlenen, olayın yaşandığı restoranın yanında bulunan diş kliniğinde çalışan Semra Çetin, Özorçun ve Akacan’ı tanıdığını, Kurbanov’u ise tanımadığını söyledi. Kavga esnasında ses duymasının üzerine dışarı çıktığını anlatan Çetin, “Bulut Akacan’ın Erhan Başay’a vurduğunu gördüm. Zeki Bey yere düştü. Ağzından kanlar geliyordu. Ardından ambulans geldi” diye konuştu.

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.