“HEPATİT TEDAVİSİ ALMASI GEREKEN 350 BİN KİŞİ VAR AMA YALNIZCA 60 BİN KİŞİ ALIYOR”

KAPAK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 16.Ulusal Hepato Gastroenteroloji zirvesine ev sahipliği yaptı. Kongrede ilk defa gastroenteroloji alanındaki beş uzmanlık derneğinin katılımı ile Gastroenteroloji Zirvesi gerçekleştirildi…

Girne Acapulco Hotelde gerçekleştirilen kongreye Türkiye’nin yanı sıra Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, Japonya, Özbekistan’dan 300’ün üzerinde gastroenteroloji uzmanı katıldı.
Avrasya Gastroenteroloji ve HEBİPA Dernekleri Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hasan Özkan, hepatit hastalarının tedavi seyrini önceden haber veren yapay zekâ tabanlı yeni bilgisayar yazılımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Prof.Dr. Özkan ”Türkiye’de 3-buçuk milyon kişinin hepatit virüsü ile enfekte olduğunu ve bu kişilerin yüzde 10’unun tedaviye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Özkan:”Türkiye’de HBV ile enfekte hastaların ancak %20 si hastalığının farkında yani 5 kişiden yalnızca biri hepatit hastası olduğunu biliyor ve Hastaların yüzde 80’i ise bu durumun farkında değil!!.”

Özkan: ”Hepatit hastalığında tedavinin uzun soluklu olması, hekim hasta işbirliğini gerektirmesi, düzenli ilaç tedavisi ve kontroller nedeni ile kimi zaman hastalar tedavi sürecinden kopabiliyor, ya da tedaviye hiç başlamıyorlar.”

Özkan ” Yapay zekâ tabanlı bilgisayar yazılımı ile hekimlerin hastalarına hastalıkları ile ilgili 5 ve 10 yıllık tedavi sonucu beklentilerini neredeyse yüzde 100 doğrulukla söyleme imkânı bulacağını söyledi. Özkan, söz konusu yazılımın veri madenciliğine dayanan bir “ karar destek sistemi” olarak tanımlandığını belirtti.

Prof Dr Özkan bu yeni yöntem ile doktorların hastalarına ilişkin yaş, cinsiyet, hastalık süresi ve benzeri verileri girecekleri programla hastalığın ve hastanın 5 ve 10 yıllık geleceğine ilişkin bilimsel verileri bugünden görebilme imkânı kazanacağını söyledi.

Prof.Dr.Hasan Özkan yaklaşık 20 yıldan bu yana takip ettiği iki bine yakın hasta verisini düzenli olarak kaydedip güncellediğini, bu şekilde programın sağlıklı çalıştığını elindeki geniş veri tabanı ile test etme olanağı bulduğunu anlattı.

Prof. Dr. Özkan söz konusu yapay zeka tabanlı bu yazılım ile gastroenteroloji uzmanlarına yönelik bir uygulamayı da hayata geçireceklerini anlattı. Özkan, tasarımı yapılacak bir web sayfası ile hekimlerin hastaları ile ilgili verileri girerek tedavi planlaması yapmalarının ve hastalarını takip etmelerinin sağlanarak bu konuda bir ilke imza attıklarını ve destek verdiklerini söyledi.

KKTC, 16.ULUSAL HEPATO GASTROENTEROLOJİ KONGRESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI…

KKTC, 16.ULUSAL HEPATO GASTROENTEROLOJİ KONGRESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI…Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 16.Ulusal Hepato Gastroenteroloji zirvesine ev sahipliği yaptı. Kongrede ilk defa gastroenteroloji alanındaki beş uzmanlık derneğinin katılımı ile Gastroenteroloji Zirvesi gerçekleştirildi…Girne Acapulco Hotelde gerçekleştirilen kongreye Türkiye’nin yanı sıra Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, Japonya, Özbekistan’dan 300’ün üzerinde gastroenteroloji uzmanı katıldı.Avrasya Gastroenteroloji ve HEBİPA Dernekleri Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hasan Özkan, hepatit hastalarının tedavi seyrini önceden haber veren yapay zekâ tabanlı yeni bilgisayar yazılımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

BiManşet paylaştı: 20 Ekim 2019 Pazar

Prof. Dr. Hasan Özkan 16. Ulusal Gastroenteroloji Kongresi’nin ilk defa gerçekleştirilen “ Gastroenteroloji Zirvesi”ne ev sahipliği yapmasının önemine dikkat çekti.
Prof. Dr. Özkan, Türk Gastroeneteroloji Derneği , Ulusal Hepatogastroenteroloji Derneği , Endoskopi Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği ve İltihabi Hastalıklar Derneği Başkanlarının da katılımı ile gerçekleştirilen Gastroenteroloji zirvesinde dünden bugüne, bugünden yarına gastroenterolojideki çalışmaları ve sorunları ele aldıklarını anlattı. Gastroenterolojideki uzmanlık derneklerinin bir araya gelmesinin hem hastalıkların çözümü, yeniliklerin takibi gibi konularda hem de uzmanların özlük hakları, maddi manevi kazanımlarının sağlanması ve dayanışma açısından milat olduğunu da sözlerine ekledi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.