“BU ÜLKENİN BİR CUMHURBAŞKANINA İHTİYACI VAR”

KAPAKK

Meclis Eski Başkanı Dr. Sibel Siber, BRT’de yayınlanan Dördüncü Boyut adlı programda gündeme ilişkin gazeteci Mert Özdeş ve eski müzakereci Ergün Olgun’un sorularını yanıtladı.

“Federasyon Gönüllülüğe Dayanır”
Sayın Cumhurbaşkanı Rum tarafının zihniyetinin değişmesini beklediğini söylüyor. Bu kadar zamandır değişmeyen zihniyet şimdi niye değişsin? Federasyon gönüllülüğe dayanır. Tek yol federasyon mudur? Bunca yıldır neden gerçekleşemedi o zaman? Topumun derdi Federasyon değildir. Toplumun derdi çözümdür.

“Parlamentodan Yetki Almadan Adım Atamazsınız”
Sayın Cumhurbaşkanı Crans Montana’dan sonra ne değişmişti de “Gutteres Belgesinin altına imza atarım” demişti. Peki burada Meclis nerede? Hayretler içinde izledim. Cumhurbaşkanının bunu Meclis’e izah etmeliydi. Bunu anlatacak, sonra dönecek milletvekillerinden yetki alacaktı. Parlamentoda çoğunluk size yetki vermezse bunu yapamazsınız. Anayasaya göre Cumhurbaşkanı Parlamentoya karşı sorumludur.

Biz de başkanlık sistemi yoktur. “Beni halk görüşmeci olarak seçti, ben istediğim kararı alırım, istediğim şekilde müzakereleri başlatırım ve devam ederim” olmaz!
Bugün bu davranışı destekleyenlere soruyorum. Yarın bir başka Cumhurbaşkanı seçilse, “beni halk seçti” diyerek parlamentoya sormadan mesela “Türkiye’ye bağlanacağım” dese veya “müzakereleri bitiriyorum” dese bunu da kabul eder miydiniz?

“Kişiden Kişiye Göre Değişen Demokrasi Anlayışı Kabul Edilemez”
“Bazı insanlar varsa biz ona güveniriz, demokrasiyi sorgulamaya gerek yoktur, demokratik çerçevede hareket etmese de, anayasal yetkilerini aşsa da varsın yapsın” düşüncesi kabul edilemez. Cumhurbaşkanının yetkileri Parlamento’nun verdiği yere kadardır. Her türlü anlaşmayı onaylayacak olan da Parlamento’dur.

 

“Berlin’den Önce Meclis İradesi Ortaya Çıkmalı”
Berlin’deki üçlü görüşme konusunda Hükümetten açıklamalar geliyor. Ancak bunun tartışılacağı yer Meclis’tir. Anayasal yetkinizi neden kullanmıyorsunuz? Hükümet olarak karşıysanız Bakanlar Kurulu’nda olağanüstü toplantı kararı alıp yapıp Cumhurbaşkanı’nı Meclis’e davet edersiniz. Maalesef kötü bir süreç yaşıyoruz. Meclis iradesinin ortaya çıkması gerekiyor. Olağanüstü toplantıdan bir bağlayıcı bir karar çıkması gerekiyor. Gitsin görüşsün veya görüşmesin.

“Seçim Havalarına Girildiği Görülüyor”
Tabi seçimler de yaklaşıyor biraz “ben yaparım, ben söylerim, ben liderim” havaları var. Seçim sürecinin yansımalarıdır bunlar…

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.