ABD’DE “ERMENİ SOYKIRIMI” YASA TASARISI ONAYLANDI

ABD Temsilciler Meclisi 2

ABD Kongesi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’ne 1915’te Ermenilerle yaşanan olayları “Soykırım” olarak kabul eden bir yasa tasarısını görüştü. Yapılan oylamada ezici bir çoğunlukla “evet” denildi. Tasarıya 405 kabul, 11 ret ve 3 çekimser oy verildi. Böylece tasarı Temcilciler Meclisi’nden geçmiş oldu.

Ardından Türkiye’nin Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yaptırım içeren tasarı oylandı ve o da kabul edildi.

Temsilciler Meclisinden geçen tasarının hayata geçebilmesi için Senato’da da aynı şekilde kabul edilmesi gerekiyor.

Eğer Senato tasarıyı olduğu gibi kabul ederse Başkan’a gidecek. Değişiklik yapmak isterse tasarı yeniden Temsilciler Meclisi’ne gönderilerek burada yeniden ele alınacak.

 

Tasarıya tepki gösteren Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Twitter hesabından, “Yabancı ülke meclislerindeki vekillerin malum lobilerin etkisiyle aldıkları ve alacakları, tarihi gerçeklerden uzak, tarafsız araştırma ve değerlendirmeye ve ilgili ülkelerin arşivlerinde yapılması gereken incelemeye dayanmayan vizyon yoksunu kararları şanlı tarihimize leke süremez” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da karara Twitter hesabından paylaştığı mesajla tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı’yla büyük oyunu bozduk. Projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. Bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar.Tarihi siyasete alet edenlerin bu utanç verici kararı; Hükümetimizin ve Halkımızın gözünde yok hükmündedir!” değerlendirmesinde bulundu.

“Ermeni soykırımı” tasarısının ardından, ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye karşı bir karar daha aldı. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mike McCaul tarafından ay ortasında sunulan tasarıda Barış Pınarı Harekatı ile alakalı olarak bazı Türk yetkililere yaptırım öngörüyor.

Tasarıya 403′ vekil “evet” oyu kullanırken, “hayır” oyları 16’da kaldı.

 

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.