“BU DEVLET, ÖLEN KİŞİLERE MAAŞ VERECEK KADAR ZENGİN DEĞİL”

SUCUOĞLU

Emekli maaşı alanların yaşadıklarını veya adres-ülke değişikliğini güncellemesi, yani ‘ispat-ı vücut’ yapması gerekiyor. Hayatını kaybeden emeklilerin maaşını alanlar ise geriye dönük olacak cezasını ödeyecek. Ayrıca sosyal yardım alanların da yakında bilgilerini güncellemesi gerekecek. Şimdiye kadar 38 bin 700 emekliden, 3 bin 100 kişi ispat-ı vücut yaptırmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşarak, emeklilerin yaşayıp-yaşamadığını veya adres, ülke gibi değişikliklerini bildirerek, ispat-ı vücut yapması gerektiğini duyurdu ve “Bu devlet ölen kişilere maaş verecek kadar zengin değil” dedi.

38 bin 700 emekli olduğunu, şimdiye kadar yaklaşık  35 bin 600 kişinin ispat-ı vücut yaptırdığını, ancak henüz 3 bin 100 kişinin yaptırmadığını dile getiren Sucuoğlu, ispat-ı vücut yaptıranlara 2 gün içerisinde maaşlarının yatacağını açıkladı.

5-6 yıldır kimin öldüğü veya adres değişikliği yaptırdığının belli olmadığına dikkat çeken Bakan Sucuoğlu, herhangi bir emeklinin vefat ettiği halde yakınları veya herhangi birisi tarafından maaşının alındığının tespit edildiği takdirde geriye dönük cezasının ödeneceğinin altını çizdi.

Yapılan bu uygulama ile ölüm, adres veya ülke değişikliğinin ortaya çıkacağına vurgu yapan Faiz Sucuoğlu, ayrıca sosyal yardım alanların da olduğunu hatırlatarak, onların da bilgilerinin güncelleneceğini söyledi.

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.