“HİDROKABONLAR HİÇBİR ZAMAN MÜZAKERE KONUSU OLMADI”

DOĞALGAZ

Rum basını, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdikleri raporlarda hidrokarbonlara yer verdiğine dikkat çekti.
Fileleftheros haberi “Bol Gazlı Raporlar… Enerji Konuları Akıncı ve Anastasiadis’in Çok Sayfalı Görüşlerinde Referans Noktası” başlığıyla manşete çekti.
Edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis’in “hidrokarbonların iki lider arasındaki görüşmeler sırasında hiçbir zaman müzakere konusu olmadığı” görüşünü ortaya koyduğunu yazan gazete, “Mustafa Akıncı, enerji ile ilgili önerisini bu yolla ortaya koymak için kendisine verilen fırsatı kullandı” ifadesine yer verdi.
Habere göre Anastasiadis, Güvenlik Konseyi’nin yönelttiği üç soruya cevap verdiği raporunda,  Guterres’e gönderdiği bütün mektuplarda yer verdiği doğal gaza,  Genel Sekreter’in Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un önerisine, Güven Yaratıcı Önlemlere (GYÖ) de yer verdi.
Rum tarafınca, son iki yıldır (Crans Montana ve sonrasında) yapılan faaliyetlere yer veren Anastasiadis, “9 Ağustos belgesine katkı yapan” desantralize (ademimerkeziyetçi) federasyon önerisine vurgu yaptı; raporu aracılığıyla, Rum tarafının önerdiği 21 GYÖ’ye atıfta bulundu.
“YETKİLERİN ÇOĞU DEVLETLERDE, GERİYE KALANLAR MÜZAKERE KONUSU”
Anastasiadis’in, “daha çok yetkinin devletlere verildiği, geriye kalanların  da müzakere konusu olduğu iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesi içerisinde olduğu” belirtilen raporunda, Genel Sekreter’in  Crans Montana’da sunulan çerçevesine de atıf yaparak Rum tarafının Çerçeve’ye dair tez ve yaklaşımlarını yazdığı kaydedildi.
Genel Sekreter’e, Türkiye’nin, Rum tarafının tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölge içerisindeki  faaliyetlerini de şikayet eden Anastasiadis, “ara bölgede ihlaller bulunduğu” ve Kapalı Maraş’ı iskâna açma tehditleri yapıldığı iddialarına yer verdi, “bunlar uygun ortam oluşturulmasına yardımcı olmayan eylemlerdir” ve “Hidrokarbonlar hiçbir zaman müzakere konusu olmamıştır” ifadelerini kullandı.
Gazete edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis’in  dün Atina’da görüştüğü Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e BM Güvenlik Konseyi’nin talebi üzerine Rum tarafınca hazırlanan rapor hakkında hem bilgi verdiğini hem de bir kopyasını ilettiğini yazdı.
Habere göre Rum Sözcü Prodromos Prodromu, Anastasiadis’in, müzakerelerin yeniden başlaması için bugüne kadar harcadığı bütün çabalar, sunduğu bütün öneriler  ve önerdiği güven yaratıcı önlemleri içeren raporunu halihazırda Güvenlik Konseyi’ne sunduğunu açıkladı.
Prodromu Anastasiadis’in Kiriakos  Miçotakis’e de bilgi verdiği raporunda, 25 Kasım’daki üçlü görüşmede  özlü müzakerelerin yeniden başlamasına kararlı bir adım olması için Genel Sekreter’le ve Cumhurbaşkanı Akıncı ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkça ortaya koyduğunu da kaydetti.
Anastasiadis-Miçotakis görüşmesinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere ve ortak ilgi alanındaki konulara dair karşılıklı bilgilendirme yapıldığını ve 25 Kasım’da Berlin’de yapılacak üçlü görüşmenin masaya yatırıldığını anlatan Prodromu, “Başbakan Miçotakis  Genel Sekreter’in müzakereleri yeniden başlatma çabasına destek ve Yunanistan’ın katkıda bulunmaya hazır olduğunu beyan etti” dedi.
Gazete, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un, görüşmeleri sırasında Anastasiadis’e ve Rum Yönetimine “ezeli ve sarsılmaz” destek beyanında bulunduğunu yazdı.
Habere göre, Pavlopulos, Kıbrıs sorununun ikili değil, AB ve uluslararası mesele olduğunu, çözümünde de Avrupa müktesebatının tamamının bütün ön şartlarına riayet edilmesi gerektiğini savundu.
Pavlopulos, federal devlet tezini yineledi ve “işgal askerlerinin ve garantilerin manası yok. Kıbrıs MEB’indeki ihlallerine müsamaha göstermeyeceğiz. Deniz Hukuku Türkiye’yi bağlar. Türkiye’nin imparatorluk hayalleri acayip ama tehlikelidir” iddialarında bulundu.
Politis “Dikkatler Üçlü Görüşmede… Anastasiadis’in Raporunun İçeriği” başlıklı haberinde Anastasiadis’in desantralize federasyon, doğal gaz önerisi ve 21 maddelik GYÖ’lerini öne çıkardığı raporunda, Rum tarafının, arzu edilen sonuca varılması için prosedürün nasıl ilerlemesi gerektiğine dair  görüşüne de yer verdiğini yazdı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.