“TEYAKKUZ HALİMİZ DEVAM EDİYOR”

ibrahim kalın

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabine toplantısı, saat 15.05’te başladı. Toplantının gündemine ilişkin açıklamalarda bulunmak üzere Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kameralar karşısına geçti.

Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Barış Pınarı Harekatı) Önümüzdeki süreç zorluklarla beraber önemli fırsatları da içermektedir. Suriye dosyası karmaşık ve büyük bir dosya. Yapılacak çok iş var. Terörden temizlediğimiz bölgenin genişliği düşünüldüğünde istikarar için önem arz ediyor. Önümüzde yapılacak çok şey var. Terörle mücadele noktasal değil devam eden bir süreç. Barış Pınarı Harekatı, Kuzey Suriye’de bir terör koridoru hatta bir terör devleti kurmayı hedefleyen amaçları ortadan büyük oranda kaldırmıştır. Bu terör koridoruna çok ciddi bir darbe vurulmuştur ama teyakkuz halimiz devam etmektedir. Teröristlerin niyetlerinden kolay kolay vazgeçmeyeceğini biliyoruz.

Harekat sadece bizi ve bölgemizi değil dünya siyasetini de ilgilendirdiği için önemini koruyor. Tel Abyad ile Resulayn arası terör unsurlarından temizlendi. Bugün bölgede EYP’nin patlaması sonucu bir askerimiz şehidimiz oldu. Bu tür saldırıların önlenmesi için askerlerimiz cansiperane bir şekilde görevine devam ediyor. Tel Abyad’da pazar yerine düzenlenen saldırı terör örgütünün gerçek yüzünü ortaya koyuyor. Terör unsurlarının alan kaybettikçe paniği artıyor. Terör örgütünün Hristiyan azınlığın hedef alındığına yönelik propagandası sürüyor. Barış Pınarı Harekatı’nın başarısını gölgelemeye yönelik kara propaganda faaliyetlerine karşı herkesin çok dikkatli olması gerekiyor.

(ABD’nin terör raporu) Rapor bizim tepkimizi çekmeye devam ediyor. Bu raporda PKK terör örgütü zikredilirken YPG/PYD’nin zikredilmemesi. Darbe girişimini yapan FETÖ’nün yer almaması çifte standardı ortaya koyuyor. Bu terör örgütünü PKK’yı kabul ettikten sonra Suriye kolunu desteklemek silah vermek terörü desteklemektir. FETÖ ile ilgili olarak da hiçbir cümle olmaması, mağdur bir dini grup olarak gösterilmesi bu terör örgütünün kimin maşası olduğunu göstermektedir.”

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.