“BATIYOR OLSAYDIK, YENİ BİNAYI YAPAMAZDIK”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü BRT’te yayımlanan Haber Masası adlı programa konuk oldu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Güngördü, CTP Girne İlçe Yönetim Kurulu ve CTP Girne Belediyesi Meclis Grubu’nun geçtiğimiz gün yaptığı ortak açıklamada yer alan, “Belediyede ciddi ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Borçlanmaya mı gidiliyor” ifadelerine yönelik, “Belediyede 60 yaşını dolduran 2 kişi olmasına rağmen 11 kişi emekliye ayrılıyor. Alacakları kıdem tazminat 5.3 milyon TL. Belediyenin bu miktarı bir çırpıda ödeyebilmesi mümkün değil. Bu nedenle çalışanlarımızı mağdur etmemek için konuyu belediye meclisine biz taşıdık. Biz bunu formülünü mutlaka bulacağız. Hiçbir belediye çalışanını mağdur etmeyeceğiz” dedi.

“BİZDEN ALDIKLARI BİLGİYİ ÇARPITARAK LANSE ETTİLER”

Girne Belediye Meclisinde konuşulan konunun çarpıtılarak, ‘belediye batıyor’ olarak lanse edildiğini kaydeden Güngördü, “Belediye batıyor olsaydı, yeni belediye binasını yapamazdık” dedi.

Güngördü, hiçbir hibe almadan, tamamen belediyenin öz kaynaklarından 29 milyon TL kullanarak, kente çağdaş bir belediye binası kazandırdıklarını belirtti. Güngördü, dışarıdan yapılan ve belediyenin imajını zedeleyen açıklamaların yanlış olduğuna dikkat çekti.

“ANTİK LİMANIN ISLAHIYLA İLGİLİ ARALIK AYINDA PROJE GÜNDEME GELECEK”

Çeşitli sorunlarla gündeme gelen Antik Liman ile ilgili de konuşan Güngördü, Aralık ayında, Antik Liman’ın ıslahıyla ilgili bir projenin gündeme geleceğini kaydetti.

Turizm Bakanı Ünal Üstel’in Antik Liman konusunda gösterdiği hassasiyete değinen Güngördü, “Uzun yıllardan sonra ilk kez bir bakan belediyeye gelip, belediye meclis üyeleriyle toplantı yaptı. Kendisine duyarlılığı için teşekkür ediyorum” dedi.

“PROJEYLE İLGİLİ ÖDENEK AYRILDI”

Antik Liman ile ilgili projenin ihale sürecine gelindiğini kaydeden Güngördü, “Turizm Bakanlığı tarafından limanın bugünkü durumundan daha iyi duruma gelmesi için bir proje hazırlandı. En son olarak Girne Belediyesi mühendislerinden de görüş alındı. Turizm Bakanlığının akış programında bir aksilik olmazsa, Aralık ayında Antik Liman’ın ıslahıyla ilgili ciddi bir proje çalışması gündeme gelecek. Bakanlıktan aldığımız bilgiye göre, projeyle ilgili ödenek de ayrıldı” dedi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.