“FATİH” SONDAJ GEMİSİ GERİ GELİYOR

FATİH

TC Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in, Türkiye’nin 2020 yılı içerisinde Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine devam edeceği şeklindeki açıklaması Rum basınında da yer aldı.
Fileleftheros gazetesi “Ankara’dan Yeni Tehditler” başlıklı haberinde, TC Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarına atıfta bulunarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki “oyunlarına” devam edeceğini ileri sürdü.
Türkiye’nin yeni yılla birlikte 5 sondaj gerçekleştireceğini belirten gazete haberinde ayrıca Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hacıdakis’in, “yasa dışı faaliyetlerini sonlandırması” için Ankara’ya baskı yapılması ve bunun kınanması için ABD’nin desteğini talep ettiğini yazdı.
Habere göre, Yunan Bakan Hacıdakis, Atina’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’e, Yunan hükümetinin; konu hakkında duyduğu endişeleri dile getirdi.
Haravgi gazetesi de TC Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarına “Fatih Kıbrıs MEB’ine Geri Dönecek” başlığıyla yer verdi.
EXXONMOBIL BAŞKAN YARDIMCISININ TEMASLARI 
Fileleftheros  gazetesi, bir başka haberinde ise ExxonMobil Avrupa, Rusya, Hazar Denizi , Orta Doğu ve Kuzey Afrika konuları  Başkan Yardımcısı Don Bagley’in, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e,  ExxonMobil’in, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 10’uncu parselde yer alan “Glafkos” yatağında, gelecek yıl içerisinde  yapacağı teyit sondajı hakkında bilgi verdiğini yazdı.
Gazete, Bagley’in, 15’inci “Economist” konferansı için Ada’da bulunduğunu anımsattı.
Habere göre, teyit sondajının, “Glafkos” yatağındaki doğal miktarını ortaya çıkarması beklenirken bu miktarın ise 5-8 trilyon ayak küp olarak hesaplanıyor.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.