“HELLİME KIBRIS TÜRK VETOSU” İDDİASI

hellim

Hellimin, menşe ismi korumalı ürün olarak patentinin alınması dosyasıyla ilgili meselenin, yeni Avrupa Komisyonunun 1 Aralık 2019 tarihinden önce görevini devralmasından önce çözüme kavuşturulması için, Brüksel’de yoğun bir çaba gösterildiği ifade edildi.
Fileleftheros gazetesi “Kıbrıs Türk Vetosu” başlığıyla manşete taşıdığı haberinde, başvurunun, Kuzey Kıbrıs’ta üretilecek olan ürünlerin ticaretinin kontrol edilmesi amacıyla, Yeşil Hat Tüzüğüyle ilişkilendirilmesi dolayısıyla engellendiğini iddia etti.
Teknik açıdan konunun kapanmış olduğunu ve hellimin tescilinin tamamlanması için yalnızca siyasi boyutun kaldığını yazan gazete, Rum Yönetiminin dosyanın onaylanmasını sağlamak için düzenlemeler yapmaya hazır olduğunu, ancak Kıbrıs Türk tarafının itirazlarının bunun sonuca ulaşmasına izin vermediğini öne sürdü.
Öte yandan gazete, tarafların tümünün kabul ettiği şeyin, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ve mevzuata uyan tüm ürünlerin, “Veritas” kuruluşunun sertifikasıyla bütün dünyaya ticaretinin yapılabileceği olduğunu da savundu.
Bununla birlikte, Kuzey Kıbrıs’ta var olan problemin, çiftliklerinin çoğunluğunun gerekli standartları yerine getirmemesi, bu nedenle de (Rum Yönetimi ve AB göz yummazsa) bu çiftliklerde üretilen ürünlerin ihraç edilemeyeceği olduğunu iddia eden gazete, bu meselenin hem Rum Yönetimi, hem de AB tarafından kabul edilmediğini ifade etti.
Dolayısıyla, AB’nin Kıbrıslı Türklerin taleplerine razı olması durumunda dahi, Rum Yönetiminin gerekli kontroller olmadan ürünlerinin ticaretinin yapılmasını kabul etmeye niyetli olmadığını kaydeden gazete, konuyla ilgili olarak Rum Yönetimi Başkanlığında ilgili birimlerin katılımıyla bir toplantı yapıldığını belirtti.
Meselenin siyasi boyutunun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında, geçtiğimiz Perşembe günü sarayda gerçekleştirilen bir toplantıda ele alındığını yazan gazete, toplantıya Rum Tarım, Ticaret ve Dışişleri Bakanları yanı sıra Rum Başsavcısı ve diğer yetkililerin de katıldığına yer verdi.
Avrupa Komisyonunun hellim isminin tescil edilmesine dair başvuruyu 26 Temmuz 2015 tarihinde yayımladığını ve konunun o tarihten bu yana belirsizlik içerisinde bulunduğunu anımsatan gazete, başvurunun ise 9 Temmuz 2015 tarihinde yapıldığını ekledi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.