ÖZYİĞİT’TEN, TAÇOY’A : 4 EYLÜL’DE ATILAN İMZAYA, JENERATÖR İHALESİNE ÇIKACAK MISINIZ” ?

ÖZYİĞİT TAÇOY

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, “Kıb-Tek ve santral ihaleleri” ile ilgili konuştu. Özyiğit, konunun uzun zamandır gündemde olduğunu, 4’lü hükümet döneminde de ihalenin uluslararası açılması için karar aldıklarını ancak hükümetin bozulduğunu ve bu ihaleye devam edilmediğini ifade ederek, “neden devam edilmiyor?” diye sordu.
Özyiğit, bu konuda sendikaya söz verildiğini, imzalar atıldığını, bu konunun halkın sağlıklı enerji alması için acil olduğunu ifade ederek, jeneratörler alırınsa Kıb-Tek’in üretiminin artacağını AKSA’ya bağımlılığın azalacağını kaydetti.
Bu konuda bilimsel açıklamalar ortaya koyan Özyiğit, “Ya yatırım yapacaksınız ya da bağımlılık devam edecek. Enerjinin ucuzlatılması gerekir, oturun çalışın” dedi.
Özyiğit, Taçoy’a “4 Eylül’de atılan imzaya, jeneratör ihalesine çıkacak mısınız?” diye sordu.
Hasan Taçoy da, Özyiğit’e yeteri kadar bilgi verilmediğini, 4 Eylül’de imza atılmadığını, zaten öncesinde uyuştuklarını, grev olmadan sendika ile anlaştıklarını, ancak grevin yapıldığını kaydetti.
Taçoy, sözünün arkasında olduğunu imza da attığını, ancak Aralık ayının başına kadar zaman istediğini, 60 megavatlık bir sistem alınacağını, kurulu gücün büyümesini istediklerini, ancak fueloilin çevreye ne kadar zarar verdiğinin ortada olduğunu, bu gücün çevrilmesi için de gerekli adımların atılması gerektiğini ancak 14 milyon Euro’ya ihtiyaç olduğunu anlattı.
Biriken kaynağın sadece bir ihalede harcanamayacağını, bu konuda gerekli araştırmaları yapacağını ona göre adım atacağını ifade eden Taçoy, seçim yasakları göz önünde bulundurarak ihalede zamana ihtiyaç olduğunu Mayıs ayında bunun yapılmasının daha uygun olacağını düşündüğünü kaydetti.
Taçoy, AKSA ile alım garantili sözleşmenin sürdüğünü, Güney ile enterkonnektenin avantaja döndürülemeyeceğini, ülkede doğalgaz veya diğer sistemlerin kurulması gerektiğini, daha çevre dostu bir sitemin gerekli olduğunu, kurumun özelleştirilmeyeceğini, iyi şekilde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.
Taçoy, Haziran ayına kadar fiyatlarda artış yapmamayı da hedeflediğini belirtti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.