NUSRET’İN BAŞI DERTTE!

nusrett

Tuz serpme hareketiyle dünya çapında ünlenen Nusret Gökçe, New York’taki et lokantasında çalışan 4 garsonla mahkemelik olmuştu. Gökçe’nin New York’taki dükkanında çalışanların bahşişinden pay aldığı ve bu yüzden 250 bin dolar para cezasına çarptırıldığı öne sürüldü. Nusret bu iddiaları kesin bir dille yalanlarken ‘2.Sayfa’ programının ulaştığı garsonlardan biri olay yaratacak açıklamalarda bulundu.

Nusret yalanladı, kovulan garsonlardan biri şoke eden açıklamalar yaptı
Süleyman Küçür, Onur Usluca, Yunus Delimehmet ve Batuhan Yunkuş ‘Bahşişlerimize el koydu, bize mobbing uyguladı, sonra da haksız yere işten çıkardı’ iddiasıyla Nusret Gökçe’ye dava açmıştı.

Nusret, Hürriyet’ten Cengiz Semercioğlu’na şu açıklamada bulunmuştu:

“Cezayı ödedim ama bir sor bakalım neden ödedim.Ben çalışanların bahşişinden pay almam, bunu hiçbir zaman hiçbir dükkanımda yapmadım. Dört çalışanın performansından memnun değildim. Bizim dükkanın çalışma anlayışına uymuyorlardı. Benim istediğim kadar iyi değillerdi ve hemen işlerine son verdim. Bu meselede çalışanların intikam duygusu devreye girdi.İşten atıldıkları için ‘Bak biz sana neler yapacağız’ duygusuyla hareket edip bu bahşiş meselesini ortaya attılar. Haberler de böyle yayıldığı için bir anda ‘çalışanın bahşişine göz koyan patron’ olarak yaftalandım”

Nusret yalanladı, kovulan garsonlardan biri şoke eden açıklamalar yaptı

Kanal D ekranlarında yayınlanan ‘2.Sayfa’ programının ulaştığı o 4 garsondan biri ise şu açıklamada bulundu:

Sadece ve sadece garson komi yani serviste emeği geçen kişiler alabilir.Her çalıştığımız yerde de böyle olmuştur bu.Ama çok basit şeyleri söylüyoruz. Çok yüksek tipler çıkıyor. Günde 30 bin dolar, 40 bin dolar tiplerden bahsediliyor. Önce geçiştirdiler,”Açıklayacağız şöyle böyle”. Birkaç ay sonra iş başka noktalara gelmeye başladı.  “Yeteri kadar para yapmıyor musunuz ne konuşuyorsunuz? “menajerler diyor bunu. “Ne konuşuyorsunuz paranız yetmiyor mu ?” tarzı muhabbetler dönmeye başladı. İş ilerleyince tehdide dönmeye başladı müdürler tarafından.Bu süreçte de bazı arkadaşlar çoğunluk geri adım attı.İşini kaybetme korkusu yaşadı. Çoğu Türk çalışanların. O yüzden geri adım attı. Biz atmadık. Hakkımızı aramaya devam ettik.  Diğer müdürler de bizim üstümüze gelmeye başladı. “Buradan çıkarsan bu parayı kazanamazsın tarzı” konuştular. “Bak senin için sonuçları kötü olacak” tarzı tehditler almaya başladım.

Gün içinde kameradan takip edip açığımızı aramaya başladılar.Onun dışında servis yaptığımız masalara gidip müşterilere konuşup bir açığımızı aramaya başladılar.
Kendi son bir ayımda savaşa gider gibiydim. Diken üstünde çalışıyoruz. Bir açığımızı bulurlarsa kovulacağımızı biliyoruz çünkü. Birisini sebepsiz kovdular. Birisini limona elle dokundu diye kovdular.Biri iş esnasında uzun süre çalışmış acıkmış otomata inmiş ondan uyarı geliyor çocuğa. İki üç kere uyarı geldiğinde sizi kovuyorlar işte böyle bir süreç.Tabi bunlar kanıtlandı yani bizim haksız kovulduğumuz.

Nusret Bey’in bir menajeri şunu dedi inanabiliyor musunuz?

“İstediğiniz davayı açın Amerika’nın en iyi avukatları bizde hiçbir şey alamazsınız. Bizim paramız var bize bir şey olmaz.”

Bugün şeye şaşırdım Nusret beyin açıklamasını gördüm.Şöyle demiş” Mahkeme her zaman doğru karar vermeyebilir”.  Yani bir nevi mahkemenin kararının reddediyor benim anladığım kadarıyla Ben ona şunu soruyorum Gitmeden davayı niye kapattı. O kadar kendine güveniyorsa mahkemeye gidebilirdi. Onların avukatı da geldi bu şeyle ilgili görüşmeye ama o dava sonraya ertelendi. Çünkü içeride başka bir dava daha açıldı. Şu an içeride çalışan arkadaşlar dava etmiş toplam 20 kişi. Burada hakkınızı aradığınız için kimse sizi işten atamaz. Şimdi de arkadaşları atamıyorlar bize para ödedikleri için.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.