SARI YELEKLİLER YILDÖNÜMÜNDE PARİS’İ YİNE BİRBİRİNE KATTI

sari-yelekliler-h1uP_cover

Bugün Fransa’daki Sarı Yelekliler Hareketi’nin birinci yıldönümü…

Fransa’da sarı yelekliler, gösterilerin birinci yılında, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un politikalarını protesto etmek için yeniden sokağa çıktı.

Sarı yelekliler, eylemlerin yıl dönümünde, başta başkent Paris olmak üzere ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenledi. Paris’teki Champerret Mahallesi’nde toplanan göstericiler, yol kapama eylemi yaptı. Polis, biber gazı kullanarak protestocuları bölgeden uzaklaştırdı.

Başkentteki İtalya Meydanı’nda bir araya gelen bir grup gösterici ile polis arasında gerginlik yaşandı. Eylemciler çöp bidonu, çok sayıda motosiklet ve aracı ateşe verdi, bir bankanın camını kırdı, itfaiye ekiplerinin çalışmalarını engelledi. Polis de protestoculara biber gazıyla müdahale etti. Ateşe verilen araçların arasında Paris Belediyesinin aracı da bulunuyor.

Paris Valiliği, olaylar nedeniyle İtalya Meydanı’ndan Bastille Meydanı’na kadar yapılması planlanan yürüyüşü iptal etti.

Ayrıca, kentte gösterinin yasak olduğu yerlerde bulunan 71 kişiye para cezası verildiği bildirildi.

MEYDANI TERK EDİN ÇAĞRISI

Paris Emniyet Müdürlüğü, kentteki gösteride 147 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement de İtalya Meydanı’nda durumun kontrol altına alındığını, gösterilerde polise ve itfaiye ekiplerine sistematik bir saldırı olduğunu söyledi.

Lallement, olay çıkaranların gözaltına alınacağının altını çizerek, eylemcilerden meydanları terk etmesini istedi. Şiddet olaylarına “çok sert” yanıt vereceklerini ve gözaltıların süreceğini kaydeden Lallement, Paris’te şiddet olaylarının sadece İtalya Meydanı’nda yaşandığını dile getirdi. Lallement, kentte yarın da gösterilerin düzenleneceğini ve olay çıkması halinde aynı şekilde karşılık vereceklerini kaydetti. Gözaltına alınanlar arasında sarı yeleklilerin liderlerinden Thierry Paul Valette de bulunuyor.

 

DİĞER GÖSTERİLER

Lyon’da gösteri yasağına rağmen şehir merkezine giren eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polis, göstericileri biber gazı kullanarak uzaklaştırdı. Toulouse’da da polis, eylemcilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Gösteride 17 kişinin gözaltına alındığı ve 2’si polis 3 kişinin hafif yaralandığı belirtildi. Nantes’te ise polis çeşitli cisimler atan göstericilere biber gazı kullandı. Montpellier’deki eylemde, iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü’nden (LREM) milletvekili Patrick Vignal’in çalışma ofisinin camı kırıldı.

ÜLKE GENELİNDEKİ GÖSTERİLERE 28 BİN KİŞİ KATILDI

İçişleri Bakanlığının verilerine göre ülke genelindeki gösterilere 4 bin 700’ü Paris’te olmak üzere 28 bin kişi katıldı. Eylemlerde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Paris’te eylemler nedeniyle çok sayıda metro istasyonu kapatıldı.

Polis, başkentin en önemli simgelerinden Champs-Elysees Caddesi ve nisanda çıkan yangında büyük hasar gören Notre-Dame Katedrali çevresinde gösteri yapılmasını yasakladı.

Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, daha sonra Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, 17 Kasım 2018’de başlamıştı.Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, daha sonra Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemleri bir yıl önce başlamıştı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.