“ÜÇLÜ GÖRÜŞME ÖNCESİNDE SEPETİ KÜÇÜK TUTUYORUZ”

Yorgos Lukaidis

AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Berin’de 25 Kasım’da yapılacak üçlü görüşmeye günler kala, öncesinde cereyan edenler, yayılan negativizm ve daha görüşme bile başlamadan yapılan karşılıklı suçlamalar nedeniyle üçlü görüşmeden beklentilerinin düşük olduğuna dikkat çekti.
Haravgi Lukaidis ile yaptığı söyleşiyi “Üçlü Görüşme Öncesinde Sepeti Küçük Tutuyoruz… Daha Üçlü Görüşmeye Bile gitmeden Yayılan Negativizm ve Suçlama Oyunu” başlığıyla aktardı.
Lukaidis Haravgi’ye verdiği özel söyleşide “Berlin’de hedefin, müzakerelerin Crans Montana’da koptuğu yerden yeniden başlaması adımının atılmasına olanak tanıyacak bir anlaşma olduğunu iki liderin, kamuoyu önünde ilan ettiklerine, yani 2014 Şubatı’ndaki anlaşmaya, bugüne kadar varılan yakınlaşmalara ve Guterres Çerçevesi’ne pratikte saygı gösterirlerse, bu hedefin başarılmasının zor olmayacağı” görüşünü ortaya koydu.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in AKEL’i Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafını aklayarak Rum tarafının müzakere gücünün altını oymakla suçladığı hatırlatıldığında Lukaidis “Bizi  içteki düşman ve Türk çıkarlarını ifade edenler diye niteliyor” dedi, özetle şunları ekledi:
“Türkiye’yi aklayan Başkan’ın icraatlarıdır.  Sayın Anastasiadis’in  AKEL’in şikayetlerine cevap verememesi kendisini inanılmaz  dibi olmayan bir uçuruma sürükledi. Talihsizlik odur ki elbette kendisiyle birlikte ülkeyi de siyasi kültürümüzü de sürüklüyor.”

BİMANŞET