“AKINCI, HÜKÜMETİ DE MECLİSİ DE KAALE ALMIYOR”

ERHAN ARIKLI

Meclis Genel Kurulu, toplandı. 2020 bütçesiyle ilgili komite görüşmeleri devam ettiğinden, Genel Kurul toplantısında bugün, hem yasama, hem denetim görevi yapılıyor.

62. madde uyarında söz alan YDP Milletvekili Erhan Arıklı, Güney Kıbrıs’ta KKTC bayrağının yakılmasını toplumun her kesimin kınadığını ancak bazı kesimlerin kınamanın hemen ardından “ bizde de bunlar yapılıyor” gibi ifadeler kullandığını belirterek, bundan üzüntü duyduğunu söyledi.

Konuşmasında Güney’de Kıbrıslı Türklere karşı yapılan saldırılardan örnekler veren Arıklı, bu olayların ne ilk ne de son olacağını kaydetti.

Arıklı, Elam’ı kınamak istiyorsak onu mahsumlaştırarak değil gerçekleri kabullenerek kınamak gerektiğini kaydetti.

Akıncı’nın Berlin’e gitmeden önce istişare yapıp yapmayacağını bilmediklerini, bu konuda kafalarında soru işaretleri olduğunu belirten Arıklı, “ anlaşılan o ki Sayın Akıncı bu meselede one man show yapmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

Akıncı’nın hükümeti de meclisi de “kaale almadığını” ileri süren Arıklı, Cumurbaşkanı Akıncı’nın Meclise bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

“Ne oldu da Lute Ankara’yla Atina’ya gitmekten vazgeçmiştir” diye soran Arıklı, “meclisi dışlamasını” anlayamadığını söyledi.

Arıklı, Akıncı’nın “3’lü konferansta niye ısrar ettiğini“ de anlayamadıklarını dile getirdi.

BİMANŞET